Edukacja muzyczna dzieci i młodzieży to jeden z podstawowych elementów działalności orkiestry. Ma już ponad 25-letnią tradycję i jest w niej miejsce, zarówno na otwarte koncerty symfoniczne, jak i pracę edukacyjną z dziećmi i młodzieżą, gdzie członkowie orkiestry odsłaniają przed najmłodszymi słuchaczami muzyczne tajemnice. W realizacji działań edukacyjnych opieką edukacyjną obejmuje nie tylko szkoły z terenu Płocka, ale i okolicznych miejscowości.
Działalność edukacyjna przejawia się poprzez organizowanie:
Audycji umuzykalniających w miejskich przedszkolach. Od ponad 25 lat muzycy orkiestry prowadzą systematyczną działalność umuzykalniającą, którą objęte są wszystkie dzieci 5 i 6-letnie. Audycje odbywają się przez cały rok szkolny w cyklach comiesięcznych. Scenariusz opracowuje Edyta Czachorowska, która jednocześnie prowadzi wszystkie audycje dla najmłodszych naszych słuchaczy.
Koncertów kameralnych szkolnych, które odbywają się w szkołach na terenie miasta, adresowane do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych.
Koncertów symfonicznych szkolnych pn. ,,Muzyczne Spotkania z Orkiestrą” – koncerty ze specjalnie przygotowanym programem, na które dzieci i młodzież zapraszani są do sali koncertowej, gdzie raz w miesiącu mogą w bardzo przystępny sposób wysłuchać opowieści o muzyce, zapoznać z instrumentami i posłuchać orkiestry w jej niecodziennym brzmieniu. Uczniowie mogą dotknąć Orkiestry, wejść w bezpośredni kontakt z muzykami, spróbować swoich sił za pulpitem lub nawet … zadyrygować orkiestrą! Koncerty w tej formule spotkały się z dużym uznaniem dyrektorów szkół i nauczycieli.
,,Wędrówki po pięciolinii” to cykl spotkań artystyczno-edukacyjnych skierowanych do dzieci poniżej 3 roku życia i rodziców. Koncerty te mają na celu zapoznanie dzieci z muzyką, z instrumentami, ich nazwami oraz sposobem grania. Podczas każdego spotkania prezentowane są fragmenty utworów muzyki klasycznej przeplatane z wykonywaniem piosenek dostosowanych do możliwości percepcyjnych dzieci. Słuchanie muzyki, a szczególnie skupianie się na takich jej elementach, jak rytm czy ruch ma pozytywny wpływ na stan psychofizyczny dziecka, pełni funkcję profilaktyczną lub terapeutyczną. Projekt „Wędrówki po pięciolinii” od samego początku spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. W związku z tym, na prośby zainteresowanych konieczne było uruchomienie podwójnych koncertów każdego tematu! Należy podkreślić, że „Wędrówki po pięciolinii” wygrały VIII plebiscyt Tygodnika Płockiego „Z Tumskiego Wzgórza” i zostały okrzyknięte „Wydarzeniem roku 2014”.
Płocka Orkiestra Symfoniczna w 2022 roku pragnie kontynuować ulubiony przez dzieci projekt. Nie zmieniając dotychczasowej formy, wędrówki będą odbywały się w jedną niedzielę każdego miesiąca. Dzieci wraz z rodzicami będą zapraszani do Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Płocku, przy ulicy Kolegialnej 23. Uczestnicy zasiądą na wygodnych poduszkach i pufach. Na scenie rozłożone będą dywany z postaciami z ulubionych bajek natomiast wokół będą bawić kolorami światła. Na scenie będą stały instrumenty gotowe do koncertu a bezpośredni kontakt z muzykami umożliwi żywą edukacje umuzykalniającą. Każdy koncert trwa 35 minut, jest przeplatany śpiewem oraz tańcem.
Płockie Talenty. Współpraca z Państwową Szkołą Muzyczną I i II stopnia oraz Ogólnokształcącą Szkołą Muzyczną I stopnia w Płocku i nowa formuła „Płockie Talenty” ma na celu promocję utalentowanych uczniów szkoły poprzez abonamentowy koncert z udziałem orkiestry symfonicznej. W projekcie co roku biorą udział uczniowie, którzy odnoszą sukcesy w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach muzycznych. Ich występy okazały się dużym sukcesem i stały na bardzo wysokim poziomie, spotkały się również z zainteresowaniem mediów.