Po rewelacyjnym występie saksofonistów z The Whoop Group na zakończenie sezonu artystycznego, Płocka Orkiestra Symfoniczna jeszcze nie całkiem żegna się z publicznością. 26 czerwca zaprasza na inauguracyjny koncert Letniego Festiwalu Muzycznego do bazyliki katedralnej. Kolejne wieczory z muzyką spędzimy w Muzeum Mazowieckim i auli Małachowianki. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.
Letni Festiwal Muzyczny rozpocznie „Koncert z Niespodzianką”. Wystąpi finalista konkursu Młody Muzyk Roku 2022, klarnecista Paweł Libront, a płockich symfoników poprowadzi Daniel Mieczkowski, laureat II miejsca na VII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów w Białymstoku.
Paweł Libront pochodzi z Bydgoszczy. Jest uczniem Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina, w klasie profesora Andrzeja Dudzińskiego. Na swoim koncie ma wiele sukcesów. I miejsce w XIV Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim, I miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej im. Wiłkomirskich, I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej KraCamera, I miejsce w kategorii solowej i kameralnej na Medici International Music Competition.
Daniel Mieczkowski studiuje dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie Moniki Wolińskiej, jest również studentem wydziału instrumentalnego w klasie fletu Agaty Igras na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2021 r. został zaproszony do uczestnictwa w kursie mistrzowskim prowadzonym przez Marin Alsop, podczas którego współpracował z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Dyrygent i flecista jest laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów muzycznych. Do jego ostatnich sukcesów należą pierwsze nagrody uzyskane w I Międzynarodowym Konkursie Fletowym dla Studentów im. Eugeniusza Towarnickiego w Poznaniu i w III Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu (2020). Jako solista występował m.in. w Mozarteum w Salzburgu, Bard College Conservatory of Music w USA, Filharmonii Narodowej w Warszawie i Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. W latach 2016-2018 był dyrygentem Orkiestry Kameralna N-Harmonia, a od 2019 r. współpracuje jako dyrygent-asystent i pianista-korepetytor z Warszawskim Chórem Chłopięcym i Chórem Kameralnym Endorfina.
W programie koncertu są: Uwertura Hebrydy op. 26 Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego, Koncert klarnetowy nr 1 f-moll op. 73 na klarnet i orkiestrę Carla Marii von Webera, Symfonia G-dur nr 94 „Niespodzianka” Josepha Haydna. Koncert rozpocznie się o godz. 19.00 w bazylice katedralnej.
W Muzeum i Małachowiance
3 lipca POS zaprasza do auli Muzeum Mazowieckiego na „Muzykę w klimacie art déco”. Wystąpią: Katarzyna Magdziak – I skrzypce, Anna Rzymyszkiewicz – II skrzypce, Marcin Sumliński – altówka, Marek Karwowski – wiolonczela, Monika Polaczek - Przestrzelska – fortepian. Największe przeboje muzyki operowej i musicalowej wykona sopranistka Bogumiła Dziel-Wawrowska. Początek koncertu o godz. 19.00.
W środę (6 lipca) o godz. 19.00 w sali koncertowej PSM posłuchamy muzyki filmowej. Kwintet Smyczkowy Płockiej Orkiestry Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego wystąpi razem z pianistą Maksymem Rzemińskim. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu doc. Marka Koziaka, w 2015 roku nagrał pierwszy album z muzyką filmową „INCEPTION” (fortepian – solo). Trzy lata później ukazała się płyta „MAXIMUS” z interpretacjami muzyki filmowej.
Właśnie te autorskie interpretacje w niebanalnych aranżacjach Krzysztofa Lenczowskiego usłyszymy w Płocku. To m.in.: „Smuga cienia”, „Love Affair”, „Gladiator – Now we are free”, „Rosemary’s Baby – Sleep Safe and Warm”.
9 lipca w Auli im. Kajetana Morykoniego w Małachowiance z towarzyszeniem Kwintetu Smyczkowego Płockiej Orkiestry Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego wystąpi Kacper Smoliński, muzyk, który jest wirtuozem rzadko spotykanej w świecie jazzu harmonijki ustnej. Absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej oraz Jazz-Institut Berlin w klasie harmonijki jazzowej to laureat licznych nagród m. in.: wyróżnienia na Internationale Jazzwoche Burghausen 2019, nagrody indywidualnej na Jazz Nad Odrą Festival 2018 czy II miejsca na VIII Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach 2017. Współtworzy zespół Weezdob Collective, z którym w 2020 roku wydał album „Komeda, Ostatnia Retrospekcja…”. Współpracuje z Włodkiem Pawlikiem, zespołem Dagadana oraz Mo’ Blow, jest także członkiem Poznan Jazz Philharmonic Orchestra. Krzysztof Herdzin skomponował dedykowany mu „Koncert na harmonijkę ustną i orkiestrę smyczkową”, który usłyszymy podczas koncertu z POS.
W programie znajdą się również: 5 melodii ludowych na orkiestrę smyczkową Witolda Lutosławskiego i Divertimento op. 32 na orkiestrę smyczkową Mikołaja Piotra Góreckiego. Muzyków poprowadzi Jacek Brzoznowski.
– Śledzimy konkursy dla muzyków i staramy się tych fenomenalnych młodych ludzi jak najszybciej zapraszać do Płocka. Podczas LFM zagra finalista konkursu Młody Muzyk Roku 2022, charyzmatyczny klarnecista Paweł Libront. Oglądałem transmisję z jego występu w Filharmonii Narodowej, byłem pod wrażeniem. W roli dyrygenta zaprezentuje się Daniel Mieczkowski, także znakomity flecista. Wspieramy takich zdolnych muzyków. Jeden z koncertów Festiwalu wyjątkowo będzie miał miejsce w sali PSM ponieważ wirtuoz fortepianu musi grać na dobrej jakości instrumencie, a taki mamy w szkole muzycznej – mówi dyrektor POS, Adam Mieczykowski zapraszając na kolejną edycję Letniego Festiwalu Muzycznego.
(lesz)