Wczoraj do Płockiej Orkiestry Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego przyjechał niezwykły instrument, na którym w ubiegłym roku podczas XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie zagrali mistrzowie m.in. Bruce (Xiaoyu) Liu i Martin Garcia Garcia.
Solistą podczas dzisiejszego wieczoru będzie właśnie Martin Garcia Garcia, Hiszpan, laureat III nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Fortepian przyjechał ze względu na artystę, który dziś wystąpi w Płocku. Martin odkąd został laureatem nieustannie podróżuje i koncertuje, a w ślad za nim podąża niezwykły i urzekający swym wyglądem fortepian Fiazioli F 278, wyprodukowany w 2021 roku o wartości blisko 700 tysięcy złotych.
Fortepiany włoskiego producenta Fazioli po raz pierwszy pojawiły się w Konkursie Chopinowskim w 2010 roku. Marka nieustannie towarzyszy młodym pianistom, w ostatniej XVIII edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina zagrali na nim m.in. laureat I nagrody Bruce (Xiaoyu) Liu oraz laureat III nagrody Martin Garcia Garcia.
Można by rzec, że w 2021 roku fortepian Fazioli stał się drugim – obok Bruce’a Xiaoyu Liu – zwycięzcą Konkursu Chopinowskiego. Fotografie żywiołowo grającego Kanadyjczyka pochylonego nad fortepianem z widocznym logiem Fazioli obiegły media na całym świecie.
Fortepiany Fazioli to najdroższe instrumenty świata (poza skrzypcami starych włoskich mistrzów), które triumfują na światowym rynku, nie pod względem ilości sprzedaży, ale pod względem jakości. Ich ceny oscylują w setkach tysięcy dolarów, niekiedy sięgają kwoty pół miliona! Fortepiany są produkowane w zakładzie w miejscowości Sacile na północy Włoch, a stworzenie jednego instrumentu trwa ok. 3 lat i firma wypuszcza ich rocznie ok. 140 sztuk.
Firmę Fazioli Pianoforti założył w 1981 roku pianista i inżynier, Paolo Fazioli. Paolo ukończył inżynierię w Rzymie, ale zdobył też dyplom w klasie fortepianu w konserwatorium w Pesaro, skończył też studia na kierunku kompozycji. Zatrudnił się w firmie ojca (fabryka mebli drewnianych), lecz w latach 70. postanowił zrealizować swoje marzenia o rozpoczęciu produkcji fortepianów. Pierwsze prototypy instrumentów zostały stworzone we współpracy z ekspertami z dziedziny akustyki i specjalistami od drewna. Pierwszy model, oznaczony kodem F228, zaprezentowany został na targach muzycznych we Frankfurcie w 1982 roku i tak rozpoczęła się trwająca do dzisiaj historia sukcesu marki Fazioli.
Sam Paolo Fazioli mówił, że „budowa fortepianu nie jest dla mnie biznesem, sposobem zarabiania pieniędzy, ale wyrazem uczuć do muzyki i instrumentów w ogóle. Jest to instrument, na którym żaden muzyk nie powinien obawiać się grać. Traktowany przyjaźnie, nie brutalnie, oddaje całą przyjaźń osobie, która na nim gra. Może bardzo pomóc pianiście w wykonywaniu utworów”.
Dziś ten sam fortepian, który stał na estradzie podczas ostatniej edycji Konkursu Chopinowskiego mamy zaszczyt ustawić na naszej scenie! Podczas dzisiejszego wieczoru przepiękną muzyką płynącą z tego instrumentu oczaruje sam Martin Garcia Garcia wykonując II koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina w towarzyszeniu Płockiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Jakuba Chrenowicza. Oprócz kompozycji Chopina płoccy symfonicy zagrają także V Symfonię B-dur D. 485 Franza Schuberta.