W najbliższy piątek (4 lutego) Płocka Orkiestra Symfoniczna zaprasza na karnawałowy koncert, który poprowadzi znany publiczności dyrygent i dowcipny konferansjer Maciej Niesiołowski. W wieczorze „Historia muzyki wg blondynek” będą mu towarzyszyć dwie utalentowane artystki, obdarzone sopranem i burzą blond włosów: Wioletta Białk oraz Anita Maszczyk. W programie przeboje, m.in.: „Kto me usta całuje…”, „Grek Zorba” czy „Jaka róża taki cierń”.
Maciej Niesiołowski pochodzi ze Śląska. W Bytomiu ukończył szkołę muzyczną, w Warszawie studiował naukę gry na wiolonczeli w klasie Arnolda Rezlera oraz dyrygenturę u Bohdana Wodiczki. Jako wiolonczelista grał w Orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie, zespole kameralnym „Con moto ma cantabile” i w Kwartecie Wilanowskim. Przez 10 lat dyrygował orkiestrą w Teatrze Wielkim w Warszawie. Potem kierował zespołem warszawskiej Akademii Muzycznej i był dyrektorem artystycznym Teatru Muzycznego w Łodzi. Popularność przyniosły mu występy na szklanym ekranie. W Telewizji Polskiej prowadził cieszącą się dużym powodzeniem stałą audycję muzyczną pt. „Z batutą i humorem”.
Sopranistka Wioletta Białk jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach. Studiowała na Wydziale Wokalno-Aktorskim pod kierunkiem prof. Alicji Słowakiewicz-Wolańskiej. W 2002 roku rozpoczęła współpracę z Operą Śląską w Bytomiu i Gliwickim Teatrem Muzycznym, gdzie pracowała przez 12 sezonów. Współpracowała również z Teatrem Wielkim w Poznaniu i koncertowała z Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice CAMERATA SILESIA. Od września 2014 r. Wioletta Białk należy do zespołu aktorskiego Teatru Rozrywki w Chorzowie. Jest pedagogiem śpiewu w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Chorzowie i prowadzi warsztaty musicalowe w Instytucie Wokalnym w Akademii Muzycznej w Katowicach. W swoim repertuarze ma role operowe, operetkowe, musicalowe i dramatyczne. Otrzymała Złotą Maskę 2008 za rolę Lucy Harris w musicalu Jekyll & Hyde w Teatrze Rozrywki oraz rolę Kitty Aleksandrowny Szczerbackiej w spektaklu Anna Karenina w GTM.
Druga z solistek, Anita Maszczyk to także absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach (Wydział Wokalno-Aktorski, klasa śpiewu solowego Haliny Skubis). Kunszt wokalny doskonaliła pod opieką wspaniałej polskiej śpiewaczki Jadwigi Romańskiej. Debiutowała partią Adeli w „Zemście nietoperza” Johanna Straussa w Operze Śląskiej w Bytomiu. Występowała m.in. w Operze Krakowskiej, Operze Nova w Bydgoszczy, Teatrze Muzycznym w Lublinie. Jest solistką Gliwickiego Teatru Muzycznego, znana z partii Rosiny w „Cyruliku sewilskim” Rossiniego, Frasquity w „Carmen” Bizeta, Franzi w „Wiedeńskiej krwi” Straussa, Stasi w „Księżniczce czardasza”, Hanny Glawari w „Wesołej wdówce” Lehára, Bessie w „Kwiecie Hawaii” Abrahama i Eurydyki w „Orfeuszu w piekle” Offenbacha. Zagrała Laurey w polskiej prapremierze musicalu „Oklahoma!” Rodgersa, Maggie w farsie „Dajcie mi tenora!” Ludwiga i Adelinę Patti w dramacie muzycznym „Anna Karenina” z muzyką Andrzeja Zaryckiego. Pod egidą GTM wzięła udział w prawykonaniu „Missa festiva” I. Reimanna oraz oratorium „Gość oczekiwany” bielskiego kompozytora J. Kohuta wg dramatu Zofii Kossak-Szczuckiej. W latach 2001-2002 wraz z Filharmonią Sudecką brała udział w koncertach oratoryjnych w Paryżu („Mesjasz” J.F. Haendla, „Requiem” W.A. Mozarta, IX symfonia L. van Beethovena). Współpracuje z wieloma polskimi filharmoniami i orkiestrami kameralnymi.
Bilety na płocki koncert kosztują 50 zł. Są do kupienia w kasie biletowej POS (Bielska 9/11) oraz w serwisie Bilety24.pl. Na sali obowiązują maseczki.
(lesz)