Pomału zbliżamy się do końca roku, tak więc nadszedł czas na podsumowanie trudnego, lecz jednocześnie intensywnego i udanego dla nas 2021 roku. Wydarzenia, które się w nim odbyły były zasługą ciężkiej pracy zarówno działu artystycznego, Dyrekcji oraz administracji. Dzięki zaangażowaniu całego zespołu Płockiej Orkiestry Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego zorganizowaliśmy wiele projektów, w tym także online. 

Wśród nich znalazły swe miejsce zarówno koncerty symfoniczne, kameralne, zlecone, jak również programy edukacyjne dla dzieci, w których mamy ponad 20-letnie doświadczenie.

Tegoroczna działalność edukacyjna orkiestry przejawiła się poprzez kontynuację cyklu koncertów „Wędrówki po pięciolinii”, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem i jest skierowany dla dzieci poniżej 3 roku życia, a także ich opiekunów. Bezpośredni kontakt z muzykami, bajkowa sceneria, a wszystko to ma na celu zapoznanie dzieci z muzyką, instrumentami, sposobem grania, a także wprowadzenie i zachęcenie ich do życia w środowisku muzyczno-kulturalnym.

Poza wspomnianym cyklem „Wędrówki po pięciolinii”, wspólnie ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Chóru Vox Singers organizowaliśmy koncerty także dla troszkę starszych dzieci, w wieku od 3 do 6 lat i ich opiekunów. Mowa tu oczywiście o projekcie „Miś Doremiś”.

Pierwszym wydarzeniem w 2021 roku był koncert online pn. „Polska muzyka XX wieku”, który odbył się 15 stycznia. Podczas transmisji zaprezentowaliśmy program jednej z nagranych płyt CD. Oprócz płockich symfoników pod batutą maestro Marka Wroniszewskiego, wystąpił niezwykle utalentowany klarnecista, absolwent płockiej szkoły muzycznej – Szymon Parulski.

„Wielka sława, to żart”, czyli karnawał z Płocką Orkiestrą Symfoniczną w rytmie przebojów operowo operetkowych. Koncert online odbył się 29 stycznia podczas, którego zabrzmiały najpiękniejsze arie, walce i zabawne polki w interpretacji wokalnej solisty, Łukasza Gaja. Płocką Orkiestrę Symfoniczną poprowadził maestro Sławomir Chrzanowski.

Po kolejnej przerwie przyszedł czas na koncerty z udziałem publiczności.

W ramach obchodów 108. rocznicy urodzin patrona, 12 lutego podczas „Koncertu Muzyki Polskiej cz. II” zaprezentowaliśmy repertuar drugiej nagranej płyty CD. By uczcić pamięć o naszym patronie, wykonaliśmy jedno z dzieł kompozytora - „Uwerturę smyczkową”. Oprócz wspomnianej kompozycji Witolda Lutosławskiego nie zabrakło także dzieł Karola Kurpińskiego, Mieczysława Karłowicza, czy też Grażyny Bacewicz. Orkiestrę poprowadził maestro Jakub Chrenowicz. Koncert jednocześnie transmitowany w sieci.

Kolejny koncert „Operetki czar”, był gratką dla wielbicieli tzw. gatunku lekkiego, który także odbył się z udziałem publiczności 26 lutego w sali koncertowej PSM. Najpopularniejsze hity operetkowo- operowe wszech czasów, muzyczna podróż do baśniowej krainy - świata wprost ze snu pełnego wirujących sukien, pięknych kobiet i flirtujących gentelmenów. Najpiękniejsze arie zaśpiewała sopranistka - Aleksandra Olczyk, zaś Płocką Orkiestrę Symfoniczną poprowadził maestro – Marek Wroniszewski.

W związku z ogłoszonymi restrykcjami w naszym województwie od 15 marca po raz kolejny byliśmy zmuszeni przejść na tryb online i transmitować koncerty w sieci.

19 marca zaprosiliśmy melomanów na transmisję online, podczas której zabrzmiały argentyńskie rytmy. Wraz z Płocką Orkiestrą Symfoniczną pod batutą maestro Ariela Ludwiczaka wystąpił zespół Zagan Acoustic w projekcie „Piazzola Fusion”. Prezentując kompozycje mistrza argentyńskiego tanga.

26 marca wyemitowaliśmy koncert online pn. „Muzyczne Osobowości”, podczas którego muzycy POS pod batutą Jacka Brzoznowskiego wraz z solistą Gabrielem Czerniejewskim zaprezentowali repertuar poświęcony muzyce Fryderyka Chopina oraz Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Muzyczna podróż w czasie i przestrzeni do największych hitów filmowych. To kolejny koncert online, który odbył się 23 kwietnia. Zabrzmiała muzyka z takich filmów, jak: „Trędowata”, „Rodzina Połanieckich”, „Smuga cienia”, „Noce i dnie”, „Dom”, „Love story”, „Póki się znów nie spotkamy” czy „Ojciec Chrzestny”. Od pulpitu dyrygenckiego muzyków poprowadził Tomasz Chmiel, dyrygent, pianista i aranżer.

Kolejny koncert to powrót publiczności do sali koncertowej!

Najpiękniejsze walce Paryża, przeboje muzyki francuskiej, kompozycje wirtuoza akordeonu Richarda Galliano, argentyńskie tanga Astora Piazzolli oraz nowojorskie przeboje Georga Gershwina - to repertuar kolejnego koncertu z udziałem publiczności „BUENOS AIRES, PARIS, NEW YORK”, który odbył się 21 maja. Wieczór niezapomnianych wrażeń zagwarantowali zaproszeni przez Płocką Orkiestrę Symfoniczną artyści: Wiesław Prządka oraz Rafał Karasiewicz.

We wtorek, 15 czerwca musieliśmy sprostać prawdziwemu wyzwaniu… symulacja estrady sali koncertowej, która jeszcze nie powstała. Wyruszyliśmy więc do hali sportowo – widowiskowej w Maszewie Dużym. Przedpołudnie to kilkugodzinne prace zespołu Płockiej Orkiestry Symfonicznej oraz akustyka wyznaczonego przez Inwestora, polegające na mierzeniu oraz wyklejaniu rzeczywistych wymiarów i układu estrady sali koncertowej, która za kilka lat ma powstać na płockim Nowym Rynku. Po wyklejeniu estrady przyszedł czas na rozstawienie wszystkich krzeseł, pulpitów oraz instrumentów, odzwierciedlając układ orkiestry podczas koncertu. Po południu do hali przybył cały zespół muzyków Płockiej Orkiestry Symfonicznej, by rozpocząć symulację mającą na celu dokładne sprawdzenie funkcjonalności zaproponowanego przez projektantów układu. Kilka godzin wytężonej pracy, modyfikacji, ustawiania krzeseł, pulpitów i instrumentów, przestawiania linii wyznaczających podesty. Brzmi niewiarygodnie, a jednak udało nam się wypracować estradę na której każdy czuje się komfortowo i swobodnie może wykonywać swoją pracę. Obiekt będący jednocześnie „świątynią muzyki” i siedzibą dla dwóch płockich instytucji kultury: Płockiej Orkiestry Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego oraz chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses.

44. sezon artystyczny Płockiej Orkiestry Symfonicznej rozpoczęliśmy „Płockimi Talentami” i nimi też zakończyliśmy. 18 czerwca w sali koncertowej zaprezentowali się utalentowani uczniowie płockich szkół muzycznych w towarzyszeniu Płockiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą maestro Jakuba Chrenowicza.

Jak co roku nie mogło się obyć bez XXIII Letniego Festiwalu Muzycznego w ramach, którego odbyły się 4 wydarzenia w majestatycznych obiektach naszego miasta:

- „Muzyczne Prawykonania” w płockiej Bazylice Katedralnej podczas, którego zabrzmiało prawykonanie kompozycji na skrzypce i orkiestrę symfoniczną, stworzonej przez Iwonę Kisiel dla Agnieszki Maruchy i Płockiej Orkiestry Symfonicznej.

- „Belcanto w Muzeum” podczas którego we wnętrzu Muzeum Mazowieckiego w Płocku zabrzmiały najpiękniejsze pieśni neapolitańskie, utwory musicalowe oraz arie operetkowe.

- „Sounds Fun” w Kościele Starokatolickim Mariawitów, podczas którego wystąpił zespół OCTAVA ensemble ukazując niezwykłe połączenie muzyki klasycznej z muzyką popularną, a wszystko to zupełnie a cappella.

- Na zakończenie XXIII Letniego Festiwalu Muzycznego w majestatycznym wnętrzu Auli im. Kajetana Morykoniego zabrzmiało „Letnie Divertimento” w wykonaniu muzyków Płockiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Jacka Brzoznowskiego.

Jak co roku, wakacyjne czwartki nie mogły obyć się bez projektu Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, którego jesteśmy partnerem. W ramach „Muzycznych czwartków na płockiej starówce” odbyło się 8 koncertów kameralnych w wykonaniu muzyków współpracujących z Płocką Orkiestrą Symfoniczną.

Płocka Orkiestra Symfoniczna, została zaproszona do udziału w wyjątkowym wydarzeniu, gali rozdania nagród - Lech Polish Hip-Hop Music Awards, która odbyła się 19 sierpnia we wrocławskiej Hali Stulecia. Organizatorem tego wydarzenia był Marcin Siwek, który jest także organizatorem odbywającego się w Płocku Polish Hip-Hop Festivalu. Płoccy symfonicy przez wiele dni intensywnie pracowali pod okiem Jacka Piskorza, który jest autorem aż 18 aranżacji powstałych specjalnie na to wydarzenie. Udział w tak medialnym wydarzeniu to ogromna promocja zarówno dla POS, jak i naszego miasta, a także możliwość dotarcia do zupełnie nowych grup odbiorców.

We współpracy z Mazowieckim Teatrem Muzycznym im. Jana Kiepury w Warszawie wystąpiliśmy wspólnie na 54. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju wykonując „Wesołą Wdówkę” oraz podczas VI Ostrołęckich Operaliów prezentując „Księżniczkę Czardasza”.

Wakacyjne podróże zakończyliśmy „Koncertem Muzyki Polskiej” w Kościele parafii pw. św. Józefa w Wilnie. To już kolejna wizyta Płockiej Orkiestry Symfonicznej w tym pięknym mieście. Tym razem zaprezentowali muzykę największych polskich kompozytorów Kilara, Paderewskiego, Karłowicza, Twardowskiego i Pendereckiego. Od pulpitu dyrygenckiego muzyków poprowadził maestro Michał Dworzyński.

Jak już Państwo wiedzą końcówka 2020 roku była niezwykle pracowita dla płockich symfoników. W ostatnich dniach grudnia w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej realizowaliśmy nagrania 2 płyt CD z muzyką polską, w których znalazły się między innymi kompozycje patrona Płockiej Orkiestry Symfonicznej – Witolda Lutosławskiego, Karola Szymanowskiego, Karola Kurpińskiego, czy Grażyny Bacewicz. Premiera płyty miała miejsce 1 września 2021 w sklepie internetowym empik oraz na www.dux.pl. W projekcie wzięli udział muzycy Płockiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą maestro Marka Wroniszewskiego oraz Jakuba Chrenowicza, a także młody solista, absolwent płockiej szkoły muzycznej – Szymon Parulski, który wykonał partię solową na klarnecie w kompozycji Witolda Lutosławskiego.

We współpracy z Fundacją Editions Spotkania wystąpiliśmy podczas I edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Karola Kurpińskiego w Bazylice Św. Krzyża w Warszawie. Mieliśmy także przyjemność zagościć na scenie płockiego teatru biorąc udział w wydarzeniu „Rock Opera Obrona Płocka 1920” w reżyserii Mariusza Pogonowskiego.

Płocka Orkiestra Symfoniczna miała także przyjemność uczestniczyć w dwóch ważnych wydarzeniach: jubileuszu 25-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła” Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki im. Themersonów, a także jubileuszu 200-lecia Muzeum Mazowieckiego w Płocku, podczas którego wraz z Płocką Orkiestrą Symfoniczną wystąpiła słynna mezzosopranistka – Małgorzata Walewska.

Jubileuszowy, 45. sezon artystyczny zainaugurowaliśmy 17 września, muzyków poprowadził maestro Jan Miłosz Zarzycki prezentując Uwerturę do opery „Dwie Chatki” Karola Kurpińskiego, VIII Symfonię h-moll „Niedokończoną” Franza Schuberta, a także Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina w wykonaniu znakomitego portugalskiego pianisty - Artura Pizarro.

24 września zaprosiliśmy melomanów na wyjątkowy spektakl w wersji koncertowej - „Księżniczka Czardasza”, jeden z najgorętszych tytułów na całym świecie w wykonaniu Aleksandry Orłowskiej, Anny Lasoty, Rafała Bartmińskiego, Jakuba Milewskiego, Mirosława Riedela oraz Płockiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Rubena Silvy.

8 października w sali koncertowej zabrzmiał niezwykły „Recital chopinowski” w wykonaniu znakomitego pianisty, Jacka Kortusa (finalisty XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie).

„Roxanne”, „Message In A Bottle”, „Tea In The Sahara”, „Walking On The Moon” czy „Every Breath You Take” - te i inne przeboje kultowej grupy The Police w autorskich aranżacjach Pawła Tomaszewskiego zabrzmiały 22 października o godzinie 19 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Płocku. Wraz z Płocką Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Adama Klocka wystąpili: Ewelina Kordy (wokal), Paweł Tomaszewski (fortepian), Przemysław Florczak (saksofony, klarnety), Andrzej Święs (kontrabas, gitara basowa), Paweł Dobrowolski (perkusja) oraz Sławek Berny (perkusjonalia).

Narodowe Święto Niepodległości, to wyjątkowe wydarzenie z udziałem laureata IV nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – Polaka, Jakuba Kuszlika w towarzyszeniu Płockiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją maestro Rémi Durupt (Laureata I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim Antal Dorati w Budapeszcie 2021).

26 listopada płoccy symfonicy pod batutą Ariela Ludwiczaka wraz z zespołem Marcina Wyrostka zabrali melomanów w muzyczną podróż na Półwysep Bałkański. W programie koncertu była m.in. muzyka macedońska, chorwacka, bułgarska, rumuńska, grecka, serbska, jugosłowiańska.

Magiczny urok przedświątecznego okresu nie mógł się obejść bez kolędowania, dlatego też na dwa tygodnie przed Wigilią, 10 grudnia, płoccy symfonicy zaprosili melomanów na koncert pn. „Christmas Joy”. Podczas wydarzenia wraz z płockimi symfonikami pod batutą Ariela Ludwiczaka wystąpili: Karolina Leszko – wokal, Ignacy Wendt – trąbka, Dariusz Herbasz – saksofon, Artur Jurek – fortepian, Jarosław Stokowski – bas i Grzegorz Lewandowski – perkusja. Zabrzmiały przepiękne kolędy oraz piosenki o tematyce bożonarodzeniowej - polskie tj. „Pierwsza Gwiazda”, „Oto o północy”, „Nie było miejsca dla Ciebie”, „Przekażmy sobie znak pokoju”, a także zagraniczne „Mary, did You know?”, „All I want for Christmas is You”, „Santa Claus is coming to town”, „Please come home for Christmas”, „Winter wonderland”.

Ostatniego dnia 2021 roku Płocka Orkiestra Symfoniczna zaprosiła melomanów na niezwykłą wyprawę do świata wielkiego kina - „Sylwester z Orkiestrą”, którego tematem przewodnim była Złota Era Hollywood.

Podczas sylwestrowego wieczoru zabrzmiały utwory, takie jak: „Night and Day”, „Diamonds are a girl’s best friend”, czy „Moon River”. Wraz z wokalistkami (Tamara Behler, Karolina Pasierbska, Monika Kuczera) i sekcją rytmiczną Luna Voices wystąpiła Płocka Orkiestra Symfoniczna pod batutą maestro Sławomira Chrzanowskiego.

Mamy nadzieję, że nadchodzący 2022 rok będzie jeszcze bardziej owocny i interesujący, a Państwo niezmiennie będą nam towarzyszyć we wszystkich wydarzeniach.

 Sponsorzy
47. Sezonu Artystycznego

Sala koncertowa

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st.
im. Karola Szymanowskiego w Płocku
ul. Kolegialna 23
09-402 Płock

Zobacz na mapie

Biuro koncertowe

Dariusz Ciesielski - Kierownik
dariusz.ciesielski@orkiestraplock.pl

Anna Gruszczyńska - Kierownik Orkiestry
anna.gruszczynska@orkiestraplock.pl
tel.: +48 603 160 245

Ilona Matusiak
ilona.matusiak@orkiestraplock.pl
tel.: +48 24 364 10 86

Kasa biletowa

Małgorzata Jaworska
ul. Bielska 9/11
(parter, wejście od głównej ulicy)
09-400 Płock
bilety@orkiestraplock.pl
tel. +48 24 364 10 85

Zobacz na mapie

Godziny otwarcia

Poniedziałek 12:00 - 16:00
Wtorek 11:00 - 15:00
Środa 11:00 - 15:00
Czwartek 11:00 - 15:00
Piątek 11:00 - 15:00

 

Regulamin sprzedaży biletów

Miejska instytucja kultury finansowana z budżetu miasta Płocka 

Wszelkie prawa zastrzeżone © Płocka Orkiestra Symfoniczna  |  Realizacja: Hedea.pl  |  Deklaracja dostępności

FacebookYoutubeBip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia. Zobacz szczegółowe informacje jak zarządzać plikami cookies. Polityka plików cookies.