9 kwietnia, w piątek, tradycyjnie o godzinie 19.00 płoccy symfonicy zaprezentują Państwu premierową retransmisję z koncertu „Beethoven… Dziś”, który odbył się 23 października 2020 roku w sali koncertowej PSM. Premiera zostanie zamieszczona na kanale YouTube Płockiej Orkiestry Symfonicznej, a dostęp do retransmisji tym razem będzie darmowy i dostępny przez 48 godzin pod adresem: https://www.youtube.com/channel/UCZZyZ3E9UR2MBT4PKizuQSg/featured .
Podczas koncertu płockich symfoników poprowadził maestro Adam Banaszak, należący do grona najaktywniejszych dyrygentów młodego pokolenia. Specjalizuje się w muzyce operowej, operetkowej, wokalno-instrumentalnej oraz prowadzeniu spektakli baletowych. Na stałe związany jest z Operą Wrocławską, prowadził także spektakle w Operze Krakowskiej, Operze Śląskiej w Bytomiu, Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Dyrygował takimi przedstawieniami jak m.in.: Eugeniusz Oniegin P. Czajkowskiego, Faust Ch. Gounoda, Madame Butterfly G. Pucciniego, Rycerskość wieśniacza Mascagniego, Pajace R. Leoncavalla, Halka St. Moniuszki, Traviata G. Verdiego, Carmen G. Bizeta, Kandyd L. Bernsteina, Zemsta nietoperza J. Straussa, Księżniczka czardasza I. Kalmana. Dokonał prawykonań oper Pawła Mykietyna (Czarodziejska góra) oraz Zygmunta Krauze (Yemaya-Królowa Mórz). Występował na festiwalach: Warszawska Jesień i Sacrum Profanum. Prowadził koncerty repertuarowe filharmonii m.in. w: Bydgoszczy, Częstochowie, Jeleniej Górze, Kaliszu, Koszalinie, Łodzi, Opolu, Płocku, Poznaniu, Szczecinie, Wałbrzychu, Zamościu. Koncertował z Orkiestrą Sinfonia Iuventus, nagrywał z Orkiestrą Polskiego Radia i z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Jego spektakle i koncerty transmitowało i retransmitowało radio i telewizja (TVP Kultura, TVP Polonia, Drugi Program Telewizji Polskiej, Drugi Program Polskiego Radia, Rundfunk Berlin Brandenburg i in.). Uzyskał tytuł doktora sztuki w dyscyplinie dyrygentura, jest wykładowcą Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Ponadto od sezonu 2020/2021 pełni funkcję pierwszego gościnnego dyrygenta Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.
Koncert, który zostanie wyemitowany 9 kwietnia na kanale YouTube płockich symfoników został zorganizowany w ramach obchodów 250. rocznicy urodzin Ludwiga van Beethovena.
Ludwig van Beethoven – kompozytor i pianista niemiecki, ostatni z tzw. klasyków wiedeńskich, a zarazem prekursor romantyzmu w muzyce, uznawany za jednego z największych twórców muzycznych wszech czasów. Urodzony w Bonn, na terenie dzisiejszych Niemiec, już w młodości przeniósł się do Wiednia, gdzie uzyskał reputację pianisty wirtuoza, a następnie wybitnego kompozytora. Mimo że około 30. roku życia zaczął tracić słuch, okazał wielką siłę ducha i nie zaprzestał tworzenia swoich dzieł, nawet w okresie całkowitej głuchoty. W historii muzyki stanowi centralną postać pogranicza klasycyzmu i romantyzmu. Jego twórczość wytyczyła kierunek rozwoju muzyki na cały XIX wiek. Światową popularność Beethoven zawdzięcza przede wszystkim swym dziewięciu symfoniom, choć równie przełomowe było znaczenie jego sonat, wariacji fortepianowych oraz muzyki kameralnej, przede wszystkim kwartetów smyczkowych. Muzyka Beethovena łączy intensywność uczuć z doskonałością formy, wyraża się w niej apoteoza wolności i godności jednostki, woli życia, heroizmu, zmagań z losem oraz radości i powszechnego braterstwa.
W programie koncertu II Symfonia D-dur op. 36 Ludwiga van Beethovena oraz Symfonia G-dur "Oxfordzka" nr 92 Josepha Haydna.
II symfonia D-dur op. 36 Ludwiga van Beethovena powstała w latach 1798-1802, głównie podczas pobytu kompozytora w Heilbad Heiligenstadt. Premiera miała miejsce 5 kwietnia 1803 r. w Wiedniu. Beethoven zaczął pisać szkice do tej symfonii co najmniej na 3 lata przed jej ukończeniem. Należy do schyłku pierwszego, wczesnego okresu twórczości Beethovena. Choć skomponowana w tragicznym dla kompozytora okresie, w którym zdał on sobie sprawę, że jego głuchota nasila się i prawdopodobnie nie zostanie wyleczona, II symfonia jest jedną z najradośniejszych w jego dorobku, dzieło skrzy się dowcipem, choć zawiera także momenty dramatyczne, charakterystyczne dla Beethovena zwłaszcza w latach późniejszych.
Franz Joseph Haydn – austriacki kompozytor klasycyzmu, najstarszy z tzw. trzech klasyków wiedeńskich, obok Wolfganga Amadeusa Mozarta i Ludwiga van Beethovena. Joseph Haydn był jednym z głównych przedstawicieli muzyki klasycystycznej oraz jednym z tych, którzy zdefiniowali główne formy muzyczne tej epoki. Szczególnie interesujące są jego dzieła z lat 1760–1770, tworzone w stylu Sturm und Drang, który był awangardowym kierunkiem w ramach kultury klasycystycznej, będąc jednocześnie zapowiedzią romantyzmu. Jego młodszy brat, Michael Haydn (1737-1806), był także cenionym kompozytorem, działającym przede wszystkim w Salzburgu.
Symfonia G-dur „Oksfordzka” nr 92 została napisana przez 56 letniego kompozytora dla księcia d’Ogny w Paryżu, a wykonana trzy lata później, w 1791 r. w Oksfordzie, w podziękowaniu za nadanie mu przez tamtejszy uniwersytet tytułu doktora honoris causa. Dzieło zostało pozytywnie przyjęte i do dziś należy do najpopularniejszych symfonii Haydna.