25 stycznia obchodziliśmy 108. rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego, by uczcić pamięć o patronie, płoccy symfonicy nagrali 2 płyty CD z muzyką polską, na których znajdują się m.in. dzieła Witolda Lutosławskiego. Płyty obecnie są na etapie opracowania poligrafii, niebawem zostaną wydane w nakładzie po 500 sztuk każda i będą stanowiły element promocyjny, wzbogacając w ten sposób dorobek artystyczny instytucji.
W ramach obchodów 108. rocznicy urodzin patrona, 12 lutego podczas „Koncertu Muzyki Polskiej cz. II” muzycy POS wykonają jedno z dzieł kompozytora - „Uwerturę smyczkową”.
Lutosławski skomponował dzieło w 1949 roku dedykując ją Mirko Očadlíkowi, ówczesnemu dyrektorowi Orkiestry Radiowej w Pradze. Prawykonanie kompozycji odbyło się w Pradze, a rok później w Polsce, po czym utwór właściwie zniknął z estrad koncertowych. Sam Lutosławski tłumaczył brak zainteresowania Uwerturą w następujący sposób: utwór jest ogromnie niepraktyczny, ponieważ wymaga dość dużo pracy, a trwa tylko 5 minut. Przeważnie po jego wysłuchaniu publiczność jest zupełnie zdezorientowana, mimo że długi akord końcowy wieńczy dzieło. Spodziewa się widocznie, że utwór powinien być dłuższy. Kiedy Wisłocki dyrygował tym utworem w Filharmonii Narodowej, to po zakończeniu nie było ani jednego oklasku. Nie wiedział co robić, podniósł orkiestrę i wyszedł [...]. Lutosławski swą Uwerturą rozpoczął okres poszukiwań nowego języka kompozytorskiego. Pojawiły się tam te elementy, które znalazły rozwinięcie w jego późniejszej twórczości.
Oprócz wspomnianej kompozycji Witolda Lutosławskiego nie zabraknie także dzieł Karola Kurpińskiego, Mieczysława Karłowicza, czy też Grażyny Bacewicz.
Lecz zanim przejdziemy do koncertu z muzyką polską, przed nami koncert karnawałowy „Wielka sława to żart”, który odbędzie się w piątek, 29 stycznia o godzinie 19.00. Podczas tegorocznego koncertu karnawałowego online, Płocka Orkiestra Symfoniczna pod batutą maestro Sławomira Chrzanowskiego zagra w rytmie przebojów operowo operetkowych. Usłyszymy najpiękniejsze arie, walce i zabawne polki - dobrze znane i lubiane przez publiczność. Ponadto repertuar wzbogacą szlagiery muzyki operowo-operetkowej, a wszystko to w interpretacji wokalnej solisty, Łukasza Gaja.
Tenor, Łukasz Gaj edukację muzyczną rozpoczął w Szkole Muzycznej II stopnia w Tarnowie w klasie dr Alicji Płonki. Naukę kontynuował na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu solowego dr hab. Macieja Bartczaka, gdzie w 2008 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem. Współpracuje z Operą Wrocławską, Operą Krakowską, Operą Nova w Bydgoszczy, Operą Śląską i Teatrem Wielkim w Łodzi. Występował w większości polskich filharmonii oraz na licznych festiwalach m. in: Festiwal im. Krystyny Jamroz w Busko-Zdroju, Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy, Festiwal im. Adama Didura w Sanoku. Ma w swoim repertuarze ponad 30 partii operowych i operetkowych. Oprócz działalności artystycznej prowadzi również Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.
Najmłodszych melomanów Płockiej Orkiestry Symfonicznej serdecznie zapraszamy przed ekrany w ostatnią niedzielę stycznia o godzinie 11.15.
Na spotkanie z pewną sympatyczną rodzinką instrumentów zaprosi nas Skrzat wraz z Ciocią Adą. Wszyscy członkowie tytułowej rodzinki instrumentów mają metalowe korpusy i drewniane stroiki, różnią się wielkością i kształtem. Wszystkie instrumenty pięknie brzmią a nazywają się SAKSOFONY. Od dnia, w którym pan Adolphe Sax skonstruował pierwszy saksofon (1841 r.) rodzinka saksofonów robi wielką muzyczną karierę. Ta miła familia odwiedzi i nas!
Szczegółowe informacje na temat wydarzeń znajdują się na www.orkiestraplock.pl. Do zobaczenia!