To jeden z muzycznych geniuszy – gra na skrzypcach od trzeciego roku życia. Teraz ma 22 lata i mnóstwo nagród na koncie. Między innymi I nagrodę – jako pierwszy Azjata w historii – zdobył na 19. Międzynarodowym Konkursie im. J. Sebastiana Bacha w Lipsku. Koncertował, poza Japonią, również w Niemczech, Austrii, Włoszech, Chorwacji, USA czy w Korei Płd.
– Jubileusz POS zaczął się we wrześniu wraz z nowym sezonem artystycznym. Piątkowy koncert będzie kulminacją naszych spotkań z publicznością. Staraliśmy się, by był wyjątkowy. Akurat 40-lecie orkiestry zbiegło się z organizowanym co pięć lat konkursem Wieniawskiego. I pierwsza myśl była taka, żeby jeden z laureatów zagrał na jubileuszowym koncercie – opowiadał w czwartek dyrektor POS Adam Mieczykowski podczas specjalnej konferencji prasowej w ratuszu.
Wspominał, że POS zaproponowała organizatorom konkursu, by występ na jej jubileuszowym koncercie w Płocku był nagrodą specjalną. Mieczykowski pojechał do Poznania i słuchał gry finalistów. Choć jego zdaniem wszyscy byli fantastyczni, największe wrażenie zrobił charyzmatyczny Seiji Okamoto. – Dziś jesteśmy już po próbie z udziałem solisty. Dla naszych muzyków to również niesamowite przeżycie. Mam nadzieję, że w piątek będziemy świadkami wielkiego wydarzenia – cieszył się Mieczykowski.
Seiji Okamoto stwierdził, że jest szczęśliwy z powodu wizyty w Płocku i tego, że zagra tak ważny koncert z naszymi muzykami. I że na pewno wszystko wypadnie doskonale. Zwłaszcza że razem z orkiestrą zaprezentuje płockiej publiczności utwór jednego ze swoich ulubionych kompozytorów – koncert skrzypcowy D-dur Johannesa Brahmsa.
Artysta nie zdążył jeszcze zwiedzić Płocka, ale zamierza wybrać się na spacer po mieście. Polskę trochę zna, był już m.in. w Katowicach, Olsztynie, Łodzi i Warszawie. Posmakowały mu nasze lokalne dania, a pierogi w szczególności. Degustował też nasz polskie napoje, także – jak sam przyznał ze śmiechem – popróbował wódki.
Jubileuszowy koncert POS rozpocznie się w piątek o godz. 19 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej. Będzie podzielony na trzy części. Otworzy go Mała Suita Witolda Lutosławskiego – ten utwór grany był 40. lat temu na pierwszym koncercie orkiestry. Po przerwie odbędzie się część oficjalna wieczoru. A w programie części trzeciej są: uwertura do opery „Wilhelm Tell” – Gioacchino Rossini; Tańce słowiańskie nr 2 op. 71 i nr 8 op. 46 – Antonin Dvorák; Die lustigen Weiber von Windsor – Otto Nicolai, marsz węgierski z opery „Potępienie Fausta” – Hector Berlioz.
Ewelina Stefańska / Gazeta Wyborcza Płock