Na tę kategorię nigdy nie możemy narzekać. Wbrew temu, co sądzą malkontenci, w naszym mieście sporo się dzieje i każdy może znaleźć coś dla siebie. Poczynając od wysokiej kultury, na koncertach muzyki rozrywkowej kończąc.
Pamiętajmy o terminach warunkujących proces głosowania na Wydarzenie Roku 2019. Ostatnie kupony (SMS-y) przyjmujemy do godziny 9.00 26 marca!
A skoro mowa o tak zwanej wysokiej kulturze, czyli o projektach wyjątkowo ambitnych, to nie sposób przejść obojętnie obok niecodziennego wydarzenia, które miało miejsce w płockiej katedrze. Mowa o prapremierze dramatu liturgicznego „Mundi conditor, luminis auctor, sýderum fabricator”, przygotowanego na podstawie Pontyfikału Płockiego. Po 500 latach płoccy aktorzy oraz członkowie Schola Gregoriana Silesiensis przypomnieli dawne misteria Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i poranka wielkanocnego z najstarszej zachowanej księgi liturgicznej w Polsce.
W ubiegłym roku pożegnaliśmy wokalistkę chóru Vox Singers Monikę Świtkiewicz. To także w tym kontekście szczególnego znaczenia nabiera cykl koncertów dla mieszkańców Płocka, m.in. koncert „Muzyka i słowa Stanisław Soyka” (wraz ze Stanisławem Soyką), zorganizowany w ramach projektu „Śpiewamy dla płocczan” Chóru Vox Singers Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Chór promuje nasze miasto także za granicami kraju. W ubiegłym roku otrzymał złoty medal w kategorii „Jazz i Pop” na Grand Prix of Nations & 4th European Choir Games w Gothenburgu.
A skoro o koncertach mowa, to w żaden sposób nie można było przegapić eventu „Tribute to Zbigniew Wodecki” w ORLEN ARENIE. W ramach projektu ORLEN dla Płocka mogliśmy pasjonować się przebojami Zbigniewa Wodeckiego w wykonaniu Kuby Badacha, Ani Rusowicz, Gaby Kulki, Ewy Urygi, Jacka Kotlarskiego oraz Płockiej Orkiestry Symfonicznej.
Pozostajemy w tonacji muzycznej. W roku ubiegłym w Książnicy Płockiej miała miejsce wystawa czasowa „Stanisław Moniuszko. Dotknięty iskrą geniuszu”, opowiadająca o znakomitym kompozytorze, dyrygencie, organiście, autorze „Śpiewnika domowego”. Ekspozycja została zorganizowana dla uczczenia roku Stanisława Moniuszki.
Wielbiciele dobrego kryminału także nie mieli prawa narzekać. Tym bardziej, że jego autorem był Jacek Ostrowski, związany miejscem urodzenia z naszym miastem. Wydał właśnie swój trzeci kryminał zatytułowany „Sarkofag”. To ciąg dalszy „Serii z papugą”, opowiadającej o przygodach mecenas Zuzy Lewandowskiej. Bohaterka książki została uznana za najciekawszą postać polskiej powieści kryminalnej, otrzymując nagrodę „Czarny Kapelusz” podczas Poznańskiego Festiwalu Kryminału GRANDA.
Co roku swoją obecność na mapie kulturalnej Płocka zaznacza Muzeum Mazowieckie. Z wielu wydarzeń w tej placówce kulturalnej w tym roku postawiliśmy na Płockie Dni Żydowskie z udziałem aktorki Mai Komorowskiej i pieśniarki Anny Riveiro. Przede wszystkim ze względu na to, że cykliczna impreza tym razem rozszerzyła zasięg. Po raz pierwszy finał odbył się w Wyszogrodzie.
Zwróciliśmy uwagę na wydarzenia w Towarzystwie Naukowym Płockim. I to wcale nie dlatego, że ta zacna organizacja obchodzi w tym roku dwusetlecie swojego funkcjonowania. Przypadł nam bowiem do gustu cykl spotkań w TNP przedstawiający sylwetki płocczan i ludzi związanych z miastem, którzy kierowali się w życiu zasadą tolerancji i byli przekonani, że porozumienie i dialog są możliwe w każdych okolicznościach. Cykl zatytułowano: „Ludzie dialogu po 1989 roku”.
Bardzo znaczącą dla płocczan działalność Teatru Dramatycznego podkreśliliśmy w nominacji, o której mowa na początku tego tekstu. Nie zapominamy jednak, że teatr mogą tworzyć, że teatrem mogą się bawić także inni. Także ci, którzy zakończyli swoje życie zawodowe i teraz w pełni mogą oddawać się swoim pasjom. Grupa teatralna działająca w ramach Stowarzyszenia Uniwersytetu III wieku w Płocku przygotowała spektakl „Każdemu swoje”. Przedstawienie, które wyreżyserował Henryk Jóźwiak, zdobyło Grand Prix podczas przeglądu twórczości na XII Juwenaliach Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Warszawie.
Jak zwykle nie daje zapomnieć o sobie Płocka Galeria Sztuki. Z niesłychaną przyjemnością co roku przedstawiamy Kapitule do Nominacji kolejne wydarzenie, które działo się w tej szacownej instytucji. Tym razem promujemy wernisaż wystawy „Laikonyka Krakowskiego Sensy-Byty-Mary” Jana Kantego Pawluśkiewicza połączony z koncertem i wystawą fotografii Edwarda Grzegorza Funke.
Wreszcie na uwagę zasługują prestiżowe nagrody płockiego chóru Pueri et Pueallae Cantores Plocenses: pierwsze miejsce, medale złoty i srebrny na 37. Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Prewezie, trzecie miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Andrea O. Veneracion w Manili, dwa srebrne medale na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Tokio. Chór wystąpił także z cyklem koncertów „Dla Niepodległej”.
Lena Szatkowska / Tygodnik Płocki
fot. D. Ossowski