43. sezon artystyczny nie może się obejść bez kolędowania. Grudniowe koncerty z udziałem płockich chórów i dobrze znane kolędy w repertuarze - to już tradycja. Na koncert „Z narodzenia Pana” zapraszają 13 grudnia: dyrygent i autor aranżacji Bernard Chmielarz oraz młodzi chórzyści. A w Sylwestrowy wieczór usłyszymy największe przeboje słynnej ABBY.
Kolędy i pastorałki zaśpiewają chóry działające przy płockich podstawówkach. Chór „Dziabongi” ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 11 można było usłyszeć m.in. podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzieci pracują pod kierunkiem Michała Krzywdy. „Muzyczne iskierki” ze Szkoły Podstawowej nr 17 prowadzi Agnieszka Kralka. Chór powstał w 1998 roku. Oficjalnie zainaugurował swoją działalność podczas koncertu dla rodziców 20 stycznia 1999 roku. Dzieci nagrały cztery płyty. W grudniu 2004 – kolędy z orkiestrą. „Muzyczne Iskierki” śpiewają w różnych stylach muzycznych, wykorzystując często instrumenty perkusyjne.
Chór „Viva la musica” Szkoły Podstawowej nr 23 pracuje pod kierunkiem Małgorzaty Podwójci to jeden z najbardziej eleganckich młodych chórów. Charakterystyczne szare sukienki z czerwonymi kokardami i szare kamizelki można było zobaczyć i usłyszeć w bazylice katedralnej podczas ubiegłorocznej edycji Płockiego kolędowania.
W koncercie zaśpiewają również: Chór „Kamerton” z SP nr 8 (opiekun Bożena Tyburska), Chór Szkoły Podstawowej nr 5 (opiekun Małgorzata Kluczyńska-Pach), Chór „Kornel” ze Szkoły Podstawowej nr 3, który pracuje pod kierownictwem Moniki Matusiak i Tomasza Krawczyka oraz prowadzony przez nauczycielkę muzyki, autorkę piosenek i wokalistkę Annę Czachorowską Chór Szkoły Podstawowej nr 1.
Kolędy usłyszymy w aranżacji Bernarda Chmielarza. Kompozytor, dyrygent, kontrabasista jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Był muzykiem Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji, a także kontrabasistą Orkiestry Filharmonii Narodowej. Wraz z tym drugim zespołem zagrał setki koncertów w Polsce oraz: Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Japonii, Korei, Singapurze, Chinach, Hong-Kongu i niemal całej Europie, w największych salach koncertowych (m. in. Carnegie Hall w Nowym Jorku, Filharmonia Nowojorska, Barbican Center w Londynie, Santory Hall w Tokio, Musikverein w Wiedniu). Współpracował także z wieloma warszawskimi teatrami, m.in. Teatrem Polskim, Teatrem Współczesnym i Teatrem Ateneum. Ważnym punktem w karierze Chmielarza był rok 2000. Wtedy zdecydował się na zinstrumentowanie i zaaranżowanie muzyki Kenji Kawai do filmu „Avalon” w reżyserii Mamoru Oshi, na chór, solistów i wielką orkiestrę. Dobry efekt końcowy zachęcił go do wstąpienia na nową drogę artystyczną jako aranżer, potem dyrygent. Być może nie spróbowałby swoich sił jako dyrygent gdyby nie zachęta i wcześniejsze zajęcia z prof. Henrykiem Czyżem.
Bernard Chmielarz również komponuje. Wraz z Jackiem Kęcikiem i Waldemarem Malickim współtworzy „Filharmonię dowcipu”.
W ostatni dzień roku 2019 Płocka Orkiestra Symfoniczna zaprasza wszystkich fanów ABBY. Razem z wokalistami będą mogli zaśpiewać niezapomniane przeboje szwedzkiej grupy założonej w 1972 roku: „Mamma mia”, „Honey, honey”, „Money, money, money”, „Super Trouper”, „Waterloo”, „Gimme, gimme”, „Dancing queen”. Wystąpią: Małgorzata Chruściel, Anna Grzelak, Tadeusz Seibert, Kacper Andrzejewski.
Wokalistka i aktorka musicalowa Małgorzata Chruściel to absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, kierunek jazz i muzyka rozrywkowa, w klasie śpiewu dr Joanny Zagdańskiej. Obecnie współpracuje z Krakowskim Teatrem Variete, gdzie zadebiutowała w spektaklu „Legalna Blondynka” w reżyserii Janusza Józefowicza. Współpracowała z Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej, Capellą Bydgostiensis, Zamojską Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Tadeusza Wicherka, wrocławskim big-bandem Dziubek Band, orkiestrami wojskowymi z Rzeszowa i Wrocławia. Obecnie można ją usłyszeć w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. Gra postać Rusty w musicalu „Footlose” i Saraghiny w musicalu „Nine”.
Bydgoską akademię ukończył również Tadeusz Seibert, aktor Teatru Variete w Krakowie, współpracujący z orkiestrami z całej Polski. Jest laureatem m.in. Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Aktorskiej Reflektor w Koszalinie, Grand Prix Festiwalu Dobrej Piosenki im. Kaliny Jędrusik w Częstochowie, Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenek lat 60. i 70. w Wyszkowie oraz programów telewizyjnych „Szansa na sukces”, „Śpiewaj i walcz”. Od wielu lat związany z łódzkim zespołem Trabanda. Od niedawna autor i założyciel Autorskiej Szkoły Wokalnej SEIBART.
Anna Grzelak ukończyła studia na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na kierunku wokalistyka jazzowa, gdzie w 2017 roku podjęła pracę jako instruktor wokalny. Występuje w projekcie Back to Aretha – Tribute to Aretha Franklin. Jest artystką Nowej Sceny w Bydgoszczy. Komponuje własne utwory.
Kacper Andrzejewski w wieku 13 lat zadebiutował na deskach Teatru Rozrywki w Chorzowie w roli tytułowej musicalu „Oliver Twist”. Wokalista i aktor dubbingowy („Matki w Mackach Marsa”, „Jake i Piraci z Nibylandii”, „Akwalans”). Brał udział w 2. edycji programu „Bitwa na Głosy” w drużynie Moniki Kuszyńskiej. Studiuje w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego, w klasie dr Joanny Zagdańskiej.
Orkiestrę poprowadzi znany płockiej publiczności dyrygent Tadeusz Wicherek, który jest obecnie dyrektorem naczelnym i artystycznym Orkiestry Symfonicznej w Zamościu. W latach 1990-2009 był dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej. Brał udział w przygotowaniu i wystawieniu wszystkich dzieł scenicznych W.A. Mozarta. Artysta ma w repertuarze około 20 oper i baletów oraz zbiór utworów symfonicznych od wczesnego baroku do utworów współczesnych. Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji oraz nagrań muzyki filmowej. Współpracuje z Wytwórnią Filmów Walta Disney’a – prowadzi cykle koncertów z muzyką ze słynnych amerykańskich kreskówek.
31 grudnia odbędą się dwa koncerty sylwestrowe: o godz. 18.00 i 21.00. Bilety w przedsprzedaży kosztują 90 i 100 zł. Od 2 grudnia zapłacimy 110 i 120 zł.
Lena Szatkowska / Tygodnik Płocki