Po rozpoczynającej sezon sceniczno-kostiumowej wersji opery Stanisława Moniuszki „Straszny dwór”, Płocka Orkiestra Symfoniczna zaprasza na spotkanie z Robertem Janowskim. Jesienią usłyszymy także rosyjskiego pianistę Ilyę Maximova oraz zespół Raz Dwa Trzy. I Litanię Ostrobramską Moniuszki i kompozycje Wojciecha Kilara wykona Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses. W kasie biletowej POS można już kupić abonamenty koncertowe, gwarantujące stałe miejsce na widowni.
27 września POS wystąpi z Robertem Janowskim. W repertuarze koncertu są przeboje takie jak: „Umówiłem się z nią na dziewiątą” czy „Kiedy znów zakwitną białe bzy” w aranżacjach Tomasza Filipczaka, który w Płocku wystąpi także w roli dyrygenta. Bilety w cenie 50 zł są dostępne w kasie POS oraz online na Bilety.24.pl.
Zwycięzcę jednego z najpoważniejszych konkursów pianistycznych na świecie - Międzynarodowego Konkursu im. G.B. Viottiego we Włoszech Ilyę Maximova usłyszymy 11 października. Wraz z Płocką Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Michała Dworzyńskiego zagra I Koncert fortepianowy C-dur op. 15 Ludwiga van Beethovena. Dzieło zostało dedykowane księżnej Odescalchi von Keglevics, której kompozytor dawał lekcje w Bratysławie. W programie również: Uwertura do baletu „Twory Prometeusza” op. 43 oraz V Symfonia c-moll op. 67 Beethovena.
24 października w Płocku wystąpi zespół Varius Manx wraz z solistką Kasią Stankiewicz. Grupa powstała pod koniec 1989, a złożyli ją: Robert Janson oraz Michał i Paweł Marciniakowie. Na jubileuszowy koncert złożą się przeboje z 30 lat działalności zespołu. Wśród nich piosenki: „Zamigotał świat”, „Ruchome piaski”, „Piosenka księżycowa”, „Kot bez ogona”, „Pocałuj noc” czy „Zanim zrozumiesz”.
Kompozycje Wojciecha Kilara oraz I Litania Ostrobramska Stanisława Moniuszki uświetnią koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wykonają je wspólnie: Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses i Płocka Orkiestra Symfoniczna. Partie solowe zaśpiewają: Magdalena Urbanek – sopran, Dominika Zembrzycka – alt, Albert Rugieł – tenor, Michał Kędzierski – bas.
I Litania Ostrobramska Stanisława Moniuszki na głosy solowe i chór mieszany z towarzyszeniem orkiestry to jedna z czterech powstałych w latach 1843–55 w Wilnie. Wszystkie zostały poświęcone Najświętszej Marii Pannie Ostrobramskiej. W programie koncertu są także utwory Wojciecha Kilara: Angelus, Exodus, Victoria. Pierwszy – kantata na sopran, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną pochodzi z 1984 roku. Kompozytor dedykował go jasnogórskiemu klasztorowi z okazji otwarcia ołtarza po konserwacji. „Victoria” powstała dla uczczenia wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce. Jej prawykonanie odbyło się 20 czerwca 1983 roku w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. Koncert poprowadzi dyrygent Adam Banaszak.
22 listopada w Płocku wystąpi zespół Raz Dwa Trzy. Grupa od lat udowadnia, że można podążać własną drogą, a przy tym osiągnąć popularność. Karierę rozpoczęła na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Fani Adama Nowaka cenią zwłaszcza jego dobre teksty z przesłaniem. Koncertem „Ważne piosenki” zadyryguje Hubert Kowalski.
Na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia Płocka Orkiestra Symfoniczna zaprosi na tradycyjny koncert kolędowy pod batutą znanego z widowisk muzycznych (Filharmoniia Dowcipu) Bernard Chmielarz. Wystąpi aż 7 chórów z płockich szkół podstawowych: SP nr 1, SP nr 5, „Kornel” z SP nr 3, „Kamerton” z SP nr 8, „Dziabongi” z SP nr 11, „Viva la musica” z SP nr 23, „Muzyczne iskierki” z SP nr 17 w Płocku.
Na wszystkie koncerty można kupić bilety lub zdecydować się na karnet. Szczegółowych informacji udziela kasa biletowa POS (ul. Bielska 9/11).
Lena Szatkowska / Tygodnik Płocki