Płocka Orkiestra Symfoniczna rozpoczęła sprzedaż karnetów na wrzesień–grudzień 2019. Wyjątkowe koncerty, wspaniali soliści i dyrygenci – tak zapowiada się początek 43. sezonu artystycznego. W repertuarze muzyka symfoniczna, kameralna i chóralna.
Karnety gwarantują stałe miejsce na Sali przez 7 kolejnych koncertów. Cena wynosi 260 zł w głównej części Sali a 240 zł pod balkonem oraz na balkonie. Na wszystkie koncerty karnetowe Płocka Orkiestra Symfoniczna zaprasza na godzinę 19.00 do Sali koncertowej PSM, ul. Kolegialna 23.
Na inaugurację 43. Sezonu, 20 września 2019 r. Orkiestra przygotowała prawdziwy rarytas – wersję kostiumową opery „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki.
„Ciągłe zdrowie tylko cieszy i praca, do której, jako jedynej prawdziwej bieżących klęsk pocieszycielki, wróciłem z zapałem po długim wypoczynku...”. Tak pisał Moniuszko do przyjaciela, pochylając się na powrót nad rozpoczętym w 1861 roku rękopisem „Strasznego dworu”. Wstrząśnięty klęską powstania styczniowego, kompozytor stworzył dzieło ku pokrzepieniu serc, na wzór Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza.
Prapremiera „Strasznego dworu” miała miejsce w Warszawie 28 września 1865. Mimo entuzjastycznego przyjęcia przez publiczność, opera została zdjęta z afisza zaledwie po trzech przedstawieniach. Carska cenzura szybko bowiem dostrzegła urzekającą atmosferę polskości zawartą zarówno w treści libretta przygotowanego przez Jana Chęcińskiego, jak i w samej muzyce. Moniuszko sięgnął nie tylko po rytmy charakterystyczne dla polskich tańców, ale też po szereg innych środków muzycznych. W ariach i chórach pobrzmiewają więc nawiązania a to do rodzimego folkloru, a to do lirycznych tradycji romantycznej pieśni.
Koncert w reżyserii Ryszarda Cieśli uświetnią znakomici soliści związani z Mazowieckim Teatrem Muzycznym, chór, narrator oraz płoccy symfonicy pod batutą maestro Janusza Przybylskiego. Koncertem tym upamiętniona zostanie 200. rocznica urodzin wybitnego kompozytora nazywanego ojcem polskiej opery.
Kolejny koncert, 27 września, to niezwykła podróż w lata 20. i 30. XX wieku. Na scenie wraz z Płocką Orkiestrą Symfoniczną wystąpi Robert Janowski z zespołem. Znane przeboje, choćby „Umówiłem się z nią na dziewiątą” czy „Kiedy znów zakwitną białe bzy”, zyskały nowe życie i znów porywają do tańca. Jak wspomina Robert Janowski: „Zaczęło się szperanie po starych płytach, prośby do kolegów dziennikarzy, żeby powyciągali mi stare melodie z archiwów radiowych. Jest tego mnóstwo. Wspaniałych tematów, wielkich przebojów, piosenek często naiwnych, lecz w tej naiwności - pięknych, zwykłych i wzruszających. Wciąż chce się ich słuchać i wcale nie są archaiczne”. Aranżacje na orkiestrę symfoniczną przygotował Tomasz Filipczak, który w Płocku wystąpi także w roli dyrygenta.
Gwiazdą kolejnego koncertu, 11 października, będzie rosyjski pianista Ilya Maximov - zwycięzca jednego z najbardziej prestiżowych konkursó́w pianistycznych na świecie - Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. G.B. Viottiego w Vercelli we Włoszech. Wraz z Płocką Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Michała Dworzyńskiego wykona I Koncert fortepianowy C-dur op. 15 Ludwiga van Beethovena. Ponadto w programie: Uwertura do baletu „Twory Prometeusza” op. 43 oraz V Symfonia c-moll op. 67 Beethovena.
24 października jubileuszowy koncert wykona zespół Varius Manx wraz z Kasią Stankiewicz. Zespół Varius Manx został założony pod koniec 1989 roku przez Roberta Jansona i braci: Michała i Pawła Marciniaków. To zespół, którego trzon jest niezmienny od początku istnienia. Niewątpliwie sale wypełnione po brzegi stanowią o ciągłej popularności zespołu. Różnorodność publiczności świadczy o tym, że utwory Varius Manx łączą młode i starsze pokolenie, bo kto nie zna piosenki „Orła cień”? W tym roku obchodzi swoje 30-lecie pracy artystycznej. Jubileuszowy koncert to repertuar z 30 lat działalności zespołu. „Zamigotał świat”, „Ruchome piaski”, „Piosenka księżycowa”, „Kot bez ogona”, „Pocałuj noc” czy „Zanim zrozumiesz” potrafią zanucić miliony Polaków. Varius Manx i Kasia Stankiewicz to gwarancja wspaniałych muzycznych wspomnień.
I Litania Ostrobramska Stanisława Moniuszki i kompozycje Wojciecha Kilara zabrzmią podczas koncertu z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wykonają je: Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses i Płocka Orkiestra Symfoniczna. Partie solowe zaśpiewają: Magdalena Urbanek – sopran, Dominika Zembrzycka – alt, Albert Rugieł – tenor, Michał Kędzierski – bas. Koncert poprowadzi dyrygent Adam Banaszak.
I Litania Ostrobramska Stanisława Moniuszki to jedna z czterech powstałych w latach 1843–55 w Wilnie. Została napisana na głosy solowe i chór mieszany z towarzyszeniem orkiestry. Zawiera tekst w języku łacińskim. Wszystkie litanie zostały poświęcone Najświętszej Marii Pannie Ostrobramskiej i były wykonywane w Ostrej Bramie w Wilnie. Zwyczaj śpiewania litanii w Kaplicy Ostrobramskiej wprowadzili po pożarze w 1715 roku karmelici.
Kantata na sopran, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną – Angelus – autorstwa Wojciecha Kilara z 1984 roku, tytułem nawiązuje do Pozdrowienia Anielskiego, jednej z modlitw katolickich. Dzieło dedykowane żonie – Barbarze Pomianowskiej. Utwór Exodus na chór mieszany i orkiestrę Wojciech Kilar skomponował w 1981 roku. Nawiązuje do biblijnej Księgi Wyjścia. Kolejny – Victoria został napisany dla uczczenia wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce. Wykonano go po raz pierwszy 20 czerwca 1983 roku w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. Angelus (1984 rok) kompozytor dedykował jasnogórskiemu klasztorowi z okazji otwarcia po konserwacji ołtarza.
22 listopada zespół Raz Dwa Trzy wykona program „Ważne piosenki” z towarzyszeniem płockich symfoników pod batutą Huberta Kowalskiego. Ten koncert to muzyczna podróż po muzycznym świecie zespołu. Adam Nowak na tle ważnych piosenek snuje opowieść o życiu, miłości, zakamarkach ludzkiej duszy – przygląda się naszym przywarom, zadaje pytania o sens życia, mocuje się z wiarą i niewiarą.
Raz Dwa Trzy to zespół, który od lat udowadnia, że można podążać własną drogą, trzymać się własnych pomysłów i estetyki a przy tym osiągnąć popularność, cieszyć się ogromną atencją fanów i nieustającą życzliwością krytyków. Karierę zaczynał na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Nierzadko wymieniany jako zespół rockowy - wszak występował w Jarocinie. Sympatycy, fani i wielbiciele Raz Dwa Trzy kochają Adama Nowaka i jego zespół za senne bosanowy, kojące rytmy reggaeowe, miękko otulające dźwięki gitar, akordeonu i kontrabasu. Bogactwo instrumentów, technicznie doskonałe aranżacje, pełna pasja tworzenia i grania to znaki firmowe zespołu. Teksty Adama Nowaka są kunsztownie skonstruowanymi opowieściami z głębokim przesłaniem. Filozoficzne kapsułki, które chce się połknąć, by poszerzyć świadomość. Adam Nowak nie boi się pytań o rzeczy trudne i ostateczne. Jego liryka porusza i pozostaje w słuchaczu. Raz Dwa Trzy to zjawisko. Fenomen.
Nie ma piękniejszego instrumentu niż ludzki głos i nic bardziej nie wzrusza jak anielskie głosiki dzieci, śpiewające kolędy. Ku radości serc słuchaczy – na dwa tygodnie przed Wigilią obok Orkiestry wystąpi aż 7 chórów z płockich szkół podstawowych: Chór Szkoły Podstawowej nr 1 w Płocku, Chór „Kornel” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Płocku, Chór Szkoły Podstawowej nr 5 w Płocku, Chór „Kamerton” ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Płocku, Chór „Dziabongi” ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Płocku, Chór „Viva la musica” ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Płocku, Chór „Muzyczne iskierki” ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Płocku. Za pulpitem dyrygenckim stanie doświadczony mistrz batuty Bernard Chmielarz, także aranżer i kompozytor, zaś szerszej publiczności znany z widowisk muzycznych Filharmonii Dowcipu.
Abonamenty można już nabyć w kasie biletowej POS. Ilość karnetów ograniczona. Szczegółowy repertuar dostępny na stronie www.orkiestraplock.pl oraz w kasie biletowej Orkiestry.