Na ostatnim majowym koncercie POS usłyszymy najzdolniejszych uczniów i absolwentów płockiej szkoły muzycznej. Wystąpią: Julia Chrobocińska, Wojciech Kamiński, Amelia Kowalewska, Julia Nowakoska, Krzysztof Oprawka, Karolina Śmigielska, Julia Tyburska, Aleksandra Wojewódzka i Adrian Żachowski. Orkiestrę poprowadzi Marek Wroniszewski.
Uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego Julia Chrobocińska muzyczną pasję (uczy się w klasie śpiewu solowego Jolanty Tyszkiewicz) dzieli ze sztukami plastycznymi. Talent malarski rozwija w I Prywatnym Liceum Plastycznym im. Władysława Drapiewskiego w Płocku. Na koncercie zaśpiewa arię Rusałki „Mesicku na nebi hlubokem” z opery „Rusałka”.
Wojciech Kamiński uczy się w III klasie LO im. Władysława Jagiełły. Na trąbce gra od 9 lat. Jest uczniem klasy V wydziału instrumentalnego w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego Płocku. Przez 7 lat pod kierunkiem Grzegorza Dębskiego, natomiast od 2017 pod kierunkiem Krzysztofa Sadowskiego. Brał udział w wielu warsztatach i kursach mistrzowskich prowadzonych przez najlepszych trębaczy na świecie. Jego największym sukcesem jest zdobycie złotej nagrody i możliwość wystąpienia w koncercie laureatów w III Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych „FINALIS” w Białymstoku. Zagra Sonatę D-dur na trąbkę, smyczki i basso continuo Purcellego.
Na trąbce gra również Amelia Kowalewska (obecnie w VII klasie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia, w klasie Grzegorza Dębskiego). Reprezentowała szkołę na wielu konkursach. Zdobyła II miejsce na IV Świętokrzyskim Festiwalu Klas Instrumentów Dętych Szkół Muzycznych I i II stopnia w Kielcach (2018 rok). Jest wielokrotną laureatką konkursu ,,Młoda Blacha’’ w Gostyninie. Gra w 3 orkiestrach: Gminnej Orkiestrze Dętej w Starej Białej, Big-Bandzie PSM i Orkiestrze Dętej PSM. Wykona Sonatę na trąbkę B-dur Baldassariego.
Julia Nowakoska rozpoczęła naukę w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I Stopnia w klasie fletu pod kierunkiem Anny Gruszczyńskiej w wieku 7 lat. Do jej największych osiągnięć należy I nagroda AZUMI FLUTE 2014 w Anglii. Grała jako solistka i muzyk na koncertach z Płocką Orkiestrą Symfoniczną. Była koncertmistrzem w Szkolnej Orkiestrze Dętej, z którą zdobyła Grand Prix podczas III Międzynarodowego Konkursu Orkiestr „Golden Sardana” w Hiszpanii. Obecnie kontynuuje naukę w IV klasie w Państwowej Szkole Muzycznej I i II Stopnia w Płocku. Zagra Koncert G-dur op. 29 cz. I Stamitza.
Laureat I nagrody na I Skrzypcowym Turnieju Gam OSM w Płocku i II nagrody na X Ogólnopolskich Spotkaniach Skrzypcowych w Płocku Krzysztof Oprawka oprócz gry na skrzypcach trenuje pływanie w grupie Swim Płock, grę w tenisa ziemnego. W jego wykonaniu usłyszymy Preludium i Allegro na skrzypce i orkiestrę Kreislera.
Tegoroczna dyplomantka Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie prof. Izabeli Denst-Szydłowskiej, Karolina Śmigielska, naukę śpiewu rozpoczęła 4 lata temu, po ukończeniu studiów. Swój warsztat wokalny doskonaliła pod okiem wielu profesorów, m.in. Bożeny Harasimowicz, Ewy Iżykowskiej-Lipińskiej, Agnieszki Piass, Moniki Kolasa-Hladikovej. Na co dzień pracuje jako pielęgniarka na Oddziale Wewnętrznym w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku. Chciałaby podjąć kolejne studia na wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Zaśpiewa dumkę Jadwigi „Biegnie słuchać w lasy, knieje...” z II aktu opery „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki.
Julia Tyburska to młoda pianistka, która uczy się pod kierunkiem Krystyny Tytman. W 2013 roku zdobyła wyróżnienie podczas VI Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego „Mistrz Klawiatury” w Warszawie. Jest laureatką III miejsca w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej klas fortepianu w 2015 roku oraz wyróżnienia podczas XIV Konkursu Pianistycznego im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego w 2016 roku. Zagra I koncert fortepianowy C - dur op. 15 cz. I Beethovena.
Waltornistka Aleksandra Wojewódzka na wydziale instrumentalnym PSM kształci się pod kierunkiem Andrzeja Sumlińskiego. Równolegle uczęszcza do klasy maturalnej w Małachowiance. Zdobyła kilka nagród i wyróżnień, m.in.: I miejsce na II Gostynińskim Festiwalu Instrumentów Dętych Blaszanych „Blacha dla najmłodszych” w 2014 roku, wyróżnienie II stopnia na III Warszawskim Festiwalu „Miniatura muzyczna na instrumenty dęte blaszane” w 2018 roku. W 2017 roku grała w orkiestrze symfonicznej POM LYO. Występowała także z Europejską Orkiestrą Młodzieżową w Darmstadt. Usłyszymy ją w Koncercie na waltornię nr 3 Es-dur KV 447 cz. I Mozarta.
Adrian Żachowski od 2017 roku jest studentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie tuby dr Jakuba Urbańczyka. Naukę gry rozpoczął we wrześniu 2012 roku w PSM I i II stopnia w Płocku, pod kierunkiem Tomasza Kacprzaka. Zdobył II nagrodę na International Interpretative Competition for Wind Instruments in Brno, I nagrodę na Ogólnopolskich Przesłuchaniach CEA Instrumentów Dętych Blaszanych, Grand Prix na III Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych w Opolu. Za swoje sukcesy muzyczne został wyróżniony stypendiami Dyrektora CEA. Otrzymał również stypendium Fundacji Orlen Dar Serca za wyniki w nauce, stypendium Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz dyplom Płockiego Towarzystwa Muzycznego w Płocku. Jest stypendystą MKiDN. Dla publiczności zagra kompozycję Øysteina Fnugg Blue.
Płocką Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi dyrygent Marek Wroniszewski, zastępca dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa.
Bilety na koncert „Płockie Talenty” (28 maja, godz. 19.00) są do nabycia w kasie POS oraz na stronie www.orkiestraplock.bilety24.pl.
Lena Szatkowska / Tygodnik Płocki