Różne błędy popełnia się w życiu. Można na przykład przegapić niedzielny koncert Zagan Acoustic w Małachowiance. Szkoda by było, bo Zagani potrafią zagrać naprawdę wszystko: od folku, poprzez jazz, skończywszy na awangardzie. Krótko mówią, nie ma gatunku w którym nie potrafiliby się odnaleźć.
Gdzie się pojawią, zyskują entuzjastyczne recenzje. Ich płyty chwalone są za wyraziste brzmienie, wirtuozerię i muzyczne poczucie humoru. Koncertują i nagrywają z najlepszymi, m.in. z jazzmanem Krzesimirem Dębskim i Akademickim Chórem Uniwersytetu Gdańskiego. Za swój kunszt wykonawczy otrzymali wyróżnienie specjalne na XVIII Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.
Nic dziwnego, Zagan Acoustic to czwórka wspaniałych młodych muzyków. Jeden z nich, kontrabasista Jarosław Stokowski, pierwsze muzyczne szlify zdobywał w Płocku. Było to 19 lat temu. Jako czternastolatek rozpoczął naukę w naszej szkole muzycznej. Krótko – bo tylko przez rok – był nawet moim studentem.
Talent Jarka wykraczał jednak poza Płock. W 2008 roku rozpoczął edukację w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Potem wracał do Płocka już tylko na chwilę – jako muzyk Płockiej Orkiestry Symfonicznej, albo żeby wspomóc w nagraniach swoich kolegów. Piękne partie kontrabasu zarejestrował choćby na płycie Pawła Pilichowicza.
Pierwszym zespołem do którego został zaproszony był Meadow Quartet, z którym koncertuje i zdobywa liczne nagrody na festiwalach i konkursach po dziś dzień. Chwilę później dołączył do zespołu Zagan Acoustic. Jarosław Stokowski ma również na swoim koncie współpracę z uznanymi muzykami jazzowymi takimi, jak: Grzech Piotrowski, Marcin Wasilewski, Marcin Jahr. W 2013 roku dołączył do zespołu Adama Wendta.
Proszę wybaczyć ten lokalny patriotyzm, ale prezentację Zaganów powinienem rozpocząć od ich lidera – akordeonisty Pawła Zagańczyka. I on również jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz laureatem ponad dwudziestu konkursów akordeonowych. Koncertuje w całej Europie. Jego upodobania muzyczne – muzyka improwizowana, folk, jazz, muzyka poważna – stały się pomysłem na autorski zespół, którym stał się właśnie Zagan Acoustic.
Podczas płockiego koncertu usłyszymy jeszcze skrzypka Joachima Łuczaka (współzałożyciela zespołu Zagan Acoustic oraz kwartetu smyczkowego TheTonacja) i najmłodszego w składzie, grającego na trąbce Ignacego Wendta. Mimo młodego wieku Ignacy Wendt zagrał już wiele koncertów podczas festiwali (m.in. Jazz jantar, festiwal filmowy w Gdyni, faktoria 2018). Występował podczas koncertu autorskiego Mariusza Bogdanowicza w radiowej „Trójce”.
Płocki koncert muzycy nazwali „W kręgu muzyki folk”. Zagani zaprezentują to, w czym czują się najlepiej – muzykę z pogranicza awangardy, jazzu, folku i tanga. Energia, ogromna witalność, a przede wszystkim nieokiełznana wirtuozeria i świetne muzyczne porozumienie zespołu w zestawieniu z ich autorskimi kompozycjami oraz standardami George’a Gershwina („Summertime”), Astora Piazzolli („Oblivion”, „Libertango”) oraz Richarda Galliano („Tango pour Claude”) gwarantują świetny koncert. Obecność obowiązkowa.
Koncert odbędzie się w niedzielę, o godz. 19, w auli Małachowianki. Wstęp jest bezpłatny. Organizator – Płocka Orkiestra Symfoniczna.
Robert Majewski / Gazeta Wyborcza Płock