Najważniejszym wydarzeniem pierwszego kwartału 2017 roku będzie koncert z okazji 40-lecia Płockiej Orkiestry Symfonicznej. 27 stycznia z płockimi symfonikami zagra Seiji Okamoto z Japonii. Laureat piętnastej edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego pochodzi z Japonii. Grę na skrzypcach rozpoczął już jako trzylatek.
Był pierwszym Azjatą, który zdobył pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie im. Jana Sebastiana Bacha w Lipsku (w 2014 roku). W 2009 roku zdobył nagrodę specjalną Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Canettiego (Włochy, 2009).
Jego muzyczną osobowość kształtowali K. Nakazawa, K. Sawa, G. Poulet, P. Amoyal oraz H. Zack. Był uczestnikiem mistrzowskich kursów prowadzonych przez P. Vernikova, O. Krysę, R. Pasquiera, R. Daugareila i innych. Jest studentem tokijskiego Uniwersytetu Sztuki. Występował w Japonii, Niemczech, Austrii, we Włoszech, Chorwacji, USA i w Korei Płd. Gra na włoskich skrzypcach Januariusa Gagliano z 1754 roku (użyczonych przez Nippon Violin Co.).
Japoński wirtuoz zagra w Płocku Koncert skrzypcowy D-dur Johannesa Brahmsa, który zadedykowany został słynnemu skrzypkowi Josephowi Joachimowi, serdecznemu przyjacielowi autora. Za pulpitem dyrygenckim stanie maestro Tomasz Tokarczyk – dyrygent i kierownik muzyczny Opery Krakowskiej, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, stypendysta Bachakademie Stuttgart oraz Bach Oregon Festival w USA. Koncert skrzypcowy D-dur Johannesa Brahmsa uznawany jest za jedno z arcydzieł literatury skrzypcowej.
Recital Seiji Okamoto będzie najważniejszym, ale nie pierwszym wydarzeniem pierwszego kwartału 2017. Już 13 stycznia płoccy symfonicy pod batutą Adama Klocka zagrają wraz z łączącym współczesność, ludowość, klasykę i tradycję zespołem Vołosi. Nazwa formacji pochodzi od mitycznego ludu wędrowców, którzy zamieszkiwali dawne tereny Karpat. Instrumentalna muzyka zespołu opiera się na połączeniu przenikających się wzajemnie dwóch rodzajów smyczkowego brzmienia. – Vołosi to rewelacja. Ich zniewalająca energia przekracza wszelkie muzyczne i geograficzne granice, tworząc niesamowitą mieszankę. Nie da się ich nie pokochać – komentuje Mary Ann Kennedy z BBC.
Muzyka Vołosów wymyka się wszelkim klasyfikacjom. Formacja stworzyła bowiem własny, absolutnie niepowtarzalny i oryginalny styl. Muzyka, chociaż wyrasta ze starokarpackich korzeni, jest na wskroś nowoczesna i niezwykle atrakcyjna dla współczesnego odbiorcy. Słychać w niej jazzowe improwizacje, czuć rockową energię, a przekaz jest pełen pozytywnych emocji.
10 lutego „Młody Muzyk Roku” Łukasz Dyczko wraz z Płocką Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Rubena Silvy wykona Rhapsody na saksofon i orkiestrę belgijskiego kompozytora, André Waigneina. To właśnie dzięki temu utworowi młody, osiemnastoletni saksofonista został zwycięzcą osiemnastej edycji konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków (Eurovision Young Musicians Competition). W drugiej części koncertu usłyszeć będzie można kompozycje G. Gershwina, J.M. Asinsa, J.P. Moncaya, A. Márqueza.
Na 24 lutego zaplanowany jest koncert zespołu IRA, który wraz z Kwintetem Smyczkowym Płockiej Orkiestry Symfonicznej zagra akustyczne wersje swoich największych przebojów w aranżacjach Jacka Piskorza. Publiczność usłyszy tak znane hity jak: „Wiara”, „Zostań Tu”, „Mój dom”, „Ona jest ze snu”, „Twój cały świat”, „Szczęśliwego Nowego Yorku”, „Nadzieja”. Utwory te zaaranżowane zostały na smyczki, fortepian elektryczny, akordeon i instrumenty perkusyjne.
Gwiazdą kolejnego koncertu z cyklu „Classic is cool”, zaplanowanego na 3 marca, będzie finalista XVII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina Georgijs Osokins z Łotwy. Ulubieniec konkursowej publiczności urodził się w Rydze 25 kwietnia 1995 roku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął jako pięciolatek, a już pięć lat później debiutował na scenie, grając Koncert d-moll KV 466 Wolfganga Amadeusza Mozarta z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Łotewskiej. Występował z Lwowską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Amber z Lipawy, Narodową Orkiestrą Armenii, a w Polsce z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia "Amadeus", Orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej oraz Orkiestrą Kameralną „Wratislavia”. Swoje muzyczne umiejętności rozwija pod okiem Sergejsa Osokinsa, Michaiła Woskriesieńskiego i Georga Friedricha Schencka. W Płocku Georgijs Osokins wykona wraz z Płocką Orkiestrą Symfoniczną Koncert fortepianowy C-dur Wolfganga Amadeusa Mozarta. Płockich symfoników poprowadzi Paweł Przytocki.
Ostatnią propozycją pierwszego kwartału 2017 roku będzie Wielka Gala Operowo-Operetkowa. 24 marca usłyszeć będzie można najpiękniejsze arie oraz duety z oper i operetek: H. Berlioza, G. Bizeta, G. Pucciniego, P. Sorozábala, F. Lehára, I. Kálmána. Jako soliści wystąpią sopranistka Katarzyna Trylnik i tenor Adam Zdunikowski oraz Płocka Orkiestra Symfoniczna pod batutą Sławomira Chrzanowskiego, który wcieli się także w rolę prowadzącego. Koncert odbędzie się 24 marca.
Osoby zainteresowane stałym miejscem na każdy z koncertów, mogą kupić karnet. Miejsca w głównej części Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej kosztują 210 złotych za sześć koncertów, a w części pod balkonem i na balkonie – 190 złotych. Ilość karnetów jest ograniczona.
Tomasz Paszkiewicz / nplock.pl