Sopranistka Renata Drozd, aktorka Anna Iwasiuta-Dudek i pianistka Małgorzata Kowalska wystąpią na koncercie kameralnym Płockiej Orkiestry Symfonicznej, który odbędzie się 18 listopada o godz. 19.00 na patio Muzeum Mazowieckiego. W programie są pieśni polskich kompozytorów, którzy pisali muzykę do poezji Adama Mickiewicza. Wstęp wolny.
Solistka Renata Drozd jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Kielcach. W 1999 roku ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Adeli Winiarskiej-Skrzyneckiej. Umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich prof. Ingrid Kremling prof. Christiana Elssnera, prof. Ryszarda Karczykowskiego. Debiutowała w 2001 roku partią Micaeli w operze „Carmen” G. Bizeta na deskach Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Wzięła udział w trasie koncertowej po Szwecji, Danii, Norwegii i Niemczech z programem „Strauss-Galla” i „Glanzlicher Operette” z orkiestrą pod dyr. Marka Tracza. W latach 2005-2012 była solitką Teatru Muzycznego w Lublinie. Wykonywała główne partie operowe i operetkowe, m.in. Silvy Varescu („Księżniczka czardasza” Imre Kálmána), Hanny Glavari („Wesoła wdówka” Ferenca Lehára), Micaeli („Carmen”), Violetty Valery („Traviata” G. Verdiego). Z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej w 2000 roku odbyła tournée w Holandii, Belgii i Luxemburgu z „Requiem” W.A. Mozarta. Repertuar oratoryjno-kantatowy zajmuje w jej dorobku artystycznym ważne miejsce.
Od 2006 roku współpracuje z Waldemarem Malickim, biorąc udział w jego autorskich programach: Co tu jest grane? oraz Filharmonia Dowcipu. Obecnie prowadzi m.in. klasę śpiewu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych L. Różyckiego w Kielcach.
Solistce towarzyszyć będą Małgorzata Kowalska (akompaniament) i Anna Iwasiuta-Dudek (narracja). W programie koncertu są pieśni głównie polskich kompozytorów, tworzących do poezji Adama Mickiewicza. Usłyszymy m.in.: „Piosnkę Dudarza” i „Nad wodą wielką i czystą” Paderewskiego, „Słowiczku mój” Stanisława Niewiadomskiego, „W imionniku” Władysława Żeleńskiego, „Moja pieszczotka” Fryderyka Chopina oraz utwory Świerzyńskiego, Moniuszki, Czajkowskiego, Glinki.
Lena Szatkowska / Tygodnik Płocki