W piątek 20 kwietnia o 19.00 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Płocku odbędzie się koncert z okazji osiemdziesiątych urodzin Hanny Witt-Paszty.
Hanna Witt-Paszta urodziła się w Wieluniu, Liceum Muzyczne i Akademię Muzyczną (w klasie fortepianu) ukończyła w Katowicach. W Płocku mieszka od 1973 r. W trakcie studiów uczestniczyła z powodzeniem w wielu konkursach pianistycznych. Po zakończeniu edukacji muzycznej organizowała szkolnictwo artystyczne w Wieluniu, a od 1973 roku była nauczycielem w klasie fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej pierwszego i drugiego stopnia w Płocku. Wychowała wielu płockich muzyków i obecnych pedagogów.
Jako dyrektor Płockiej Orkiestry Symfonicznej zdołała przeprowadzić ją przez niezwykle ciężkie lata 90. XX wieku, gdy Rada Miasta zastanawiała się bardzo poważnie nad jej likwidacją. Jako kurator parafii ewangelickiej doprowadziła do wybudowania kaplicy przy ul. Kazimierza Wielkiego. Dzięki jej staraniom możliwe było wydanie reprintu „Ewangelii wg św. Mateusza" z 1551 r., pierwszego tłumaczenia z oryginału greckiego przez Stanisława Murzynowskiego. Uhonorowana została za to tytułem Płocczanina Roku 2011, przyznanym jej dzięki głosom mieszkańców Płocka. Była inicjatorką kontaktów z niemieckim Darmstadt i amerykańskim Fort Wayne, będącymi miastami partnerskimi Płocka. Uhonorowana medalem za współpracę miedzy narodami.
Wykonawcy jubileuszowego koncertu:
Edward Bogdan – absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Płocku w klasie fortepianu prof. Hanny Witt-Paszty oraz w klasie trąbki prof. Włodzimierza Pikały. Absolwent białostockiej filii Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Pianista i aranżer teatralny. Współpracował między innymi z Wojciechem Siemionem, Jerzym Zelnikiem, Jerzym Derflem, Januszem Tylmanem, Tomaszem Stockingerem, Janem. Pietrzakiem i Adamem Hanuszkiewiczem. Pedagog, nauczyciel dyplomowany PSM w Płocku. Prowadził Szkolną Orkiestrę Symfoniczną PSM I i II st. w Płocku. Pasjonat, wychowawca wielu młodych muzyków, nauczycieli w różnych placówkach kulturalno-oświatowych.
Klaudiusz Ciepliński – absolwent PSM I stopnia w Płocku w klasie fortepianu Joanny Nycz. Uczeń klasy fortepianu Pani Hanny Witt-Paszty PSM II stopnia w Płocku. Absolwent Akademii Medycznej w Gdańsku. Doktor nauk medycznych, specjalista położnictwa i ginekologii, specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości.
Beata Ludwicka uczyła się w klasie fortepianu Ewy Płodowskiej i Janiny Burakowskiej. Szkołę Muzyczną II stopnia ukończyła dzięki zaangażowaniu Hanny Witt-Paszty. Studiowała w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Łodzi. Jest dyplomowanym nauczycielem fortepianu, pianistką, akompaniatorem w klasach konkursowych fletu, klarnetu, trąbki i skrzypiec.
Anna Majewska ukończyła PSM II stopnia w klasie fortepianu pod kierunkiem Hanny Witt-Paszty i w klasie śpiewu solowego u Jana Wengrzika. Po studiach rozpoczęła pracę w szkole muzycznej w Płocku. Pracuje jako nauczyciel fortepianu dodatkowego, obowiązkowego oraz akompaniator.
Wojciech Michalski ukończył PSM II stopnia w klasie fortepianu Hanny Witt-Paszty. Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie jest lekarzem, specjalistą onkologii klinicznej, certyfikowanym specjalistą Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej.
Maria Mieczykowska ukończyła PSM I i II stopnia w klasie fortepianu Hanny Witt-Paszty i Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie. Pracuje jako akompaniator w OSM I stopnia oraz PSM I i II stopnia w Płocku. Tworzy duet z synem – młodym skrzypkiem Wiktorem Mieczykowskim z którym odnosi sukcesy w kraju i poza granicami.
Piotr Radomski naukę w PSM rozpoczął jako siedmiolatek. W PSM II stopnia trafił pod skrzydła Hanny Witt-Paszty. Później został prawnikiem, ale zamiłowanie do gry i komponowania pozostało mu do dzisiaj.
Tadeusz Trojanowski edukację muzyczną rozpoczął w Ciechanowie, a kontynuował w Płocku i Łodzi oraz w Warszawie, gdzie ukończył studia muzyczne. Jest autorem ponad 300 utworów (od dzieł oratoryjnych przez instrumentalne do drobnych form instrumentalnych i pieśni). Jego kompozycje wykonywane były m. in. w Niemczech, Włoszech, Słowacji, Rosji, Norwegii, Meksyku, Australii, USA i Japonii. Koncertuje jako pianista w kraju i za granicą.
Mariusz Tytman ukończył PSM II stopnia w klasie fortepianu Hanny Witt-Paszty. Studia pianistyczne odbył w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Po studiach podjął pracę pedagogiczną w PSM Płocku, którą kontynuuje do chwili obecnej. Wieloletni wicedyrektor i kierownik sekcji fortepianu PSM w Płocku. Prowadzi też klasę fortepianu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wychowawca wielu laureatów ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Większość jego absolwentów kontynuowało edukację pianistyczną na polskich i zagranicznych studiach muzycznych.
Płocką Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Janusz Przybylski, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi.
Program koncertu:
Aram Chaczaturian – Suita z baletu Maskarada
Ludwig van Beethoven – IV Koncert fortepianowy G-dur
Antonin Dvořák – Tańce słowiańskie
Fryderyk Chopin – Mazurek a-moll
Felix Mendelssohn-Bartholdy – Duetto As-dur
Tadeusz Trojanowski – Mazurek a-moll dedykowany Pani Hannie Witt-Pasztowej
Tadeusz Trojanowski – Mazurek a-moll
Johannes Brahms – Taniec węgierski fis-moll nr 5
Sergiusz Rachmaninow – Walc A-Dur
Tomasz Paszkiewicz / eplock.pl