Tadeusz Trojanowski skomponował na ten wieczór mazurka. Maria Mieczykowska z Edwardem Bogdanem na cztery ręce zagrają walca Brahmsa. Wystąpią lekarze: Wojciech Michalski i Klaudiusz Ciepliński, prawnik Piotr Radomski i pianista Mariusz Tytman. Płocka Orkiestra Symfoniczna pod batutą Janusza Przybylskiego zaprasza na wyjątkowy koncert (20 kwietnia o godz. 19.00), którego adresatką będzie znakomita nauczycielka muzyki, wcześniej dyrektorka POS Hanna Witt- Paszta. Jubilatkę usłyszymy w drugiej części IV Koncertu fortepianowego G-dur op. 58 cz. II Beethovena.
Urodziła się w Wieluniu. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach. Do Płocka przyjechała wraz z mężem lekarzem-ginekologiem. Przez wiele lat pracowała jako nauczycielka w klasie fortepianu Państwowej Szkoły Muzycznej. Była inicjatorką utworzenia w Płocku orkiestry kameralnej i przez prawie dziesięć lat jej dyrektorką. Melomani pamiętają, że przed koncertami, które odbywały się jeszcze na scenie teatru płockiego, prowadziła interesujące gawędy o muzyce.
W 1989 roku została przewodniczącą Komisji Kultury, Oświaty i Sportu w Radzie Miasta. W 2011 roku odebrała tytuł Płocczanki Roku. Była także przewodniczącą płockiego Stowarzyszenia Miast Siostrzanych. Zainicjowała kontakty z niemieckim Darmstadt i amerykańskim Fort Wayne, które teraz są miastami partnerskimi Płocka. Jej staraniem powstała kaplica dla parafii ewangelicko-augsburskiej. – Pomysł koncertu wyszedł od Orkiestry. Już przed dziesięcioma laty otrzymałam kwiaty z okazji urodzin. Moi uczniowie i dyrektor Adam Mieczykowski nalegali, żebym zgodziła się na benefis. Zrobiłam to z przyjemnością, ponieważ największą radość sprawia mi słuchanie swoich uczniów – mówi Hanna Witt-Paszta.
Wykonawcami koncertu będą: Hanna Witt-Paszta, Mariusz Tytman, Wojciech Michalski, Tadeusz Trojanowski, Beata Ludwicka, Maria Mieczykowska, Anna Majewska, Edward Bogdan, Klaudiusz Ciepliński, Piotr Radomski. Usłyszymy: Suitę z baletu Maskarada A. Chaczaturiana, IV Koncert fortepianowy G-dur op. 58 cz. II Beethovena, Tańce słowiańskie op. 46 Dvořáka, kompozycje F. Chopina, F. Mendelssohna-Bartholdy’ego, J. Brahmsa, S. Rachmaninowa i T. Trojanowskiego.
Bilety kosztują 30 zł.
Lena Szatkowska / Tygodnik płocki